Terlecki: Posiedzenie Sejmu ws. wprowadzenia stanu wyjątkowego prawdopodobnie w poniedziałek

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Ryszard Terlecki.

Ryszard Terlecki, PiS / Fot. Facebook.com/Ryszard Terlecki

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki przekazał, że posiedzenie Sejmu ws. wprowadzenia stanu wyjątkowego na terenie pasa pogranicznego odbędzie się prawdopodobnie w poniedziałek.
  • Pas graniczny obejmie 183 miejscowości (115 w woj. podlaskim i 68 w woj. lubelskim) bezpośrednio przylegające do granicy z Białorusią i będzie miał głębokość do 3 km.
  • Terlecki dodał, że będzie to kontynuacja posiedzenia przerwanego 11 sierpnia.
  • Sejm może w uchwale uchylić rozporządzenie i obowiązywanie stanu wyjątkowego. Złożenie wniosku w tej sprawie zapowiedziała już Lewica.
  • Zobacz także: Jurasz: Decyzja o stanie wyjątkowym jest słuszna. Polska może paść ofiarą prowokacji

Rada Ministrów skierowała do prezydenta wniosek o wprowadzenie stanu wyjątkowego w części woj. podlaskiego i lubelskiego. Jest to reakcja na sytuację na granicy z Białorusią. Z doniesień medialnych wynika, że jutro prezydent Andrzej Duda podpisze rozporządzenie ws. wprowadzenia stanu wyjątkowego.

Posiedzenie Sejmu ws. stanu wyjątkowego

Ryszard Terlecki przekazał, że posiedzenie Sejmu ws. stanu wyjątkowego odbędzie się raczej w poniedziałek.

– Gdy dokumenty zostaną przesłane do Sejmu, pani marszałek podejmie decyzję, czy w piątek, czy w poniedziałek zbierze się Sejm. Na te chwilę wydaje mi się, że w poniedziałek, ale nie mam jeszcze potwierdzenia

– powiedział.

Jak dodał, będzie to kontynuacja posiedzenia przerwanego 11 sierpnia. Według niego rozporządzenie dotyczące stanu wyjątkowego byłoby jedynym punktem obrad tego dnia.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Zgodnie z ustawą o stanie wyjątkowym prezydent rozpatruje wniosek rządu o wprowadzenie stanu wyjątkowego niezwłocznie, a następnie wydaje rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na czas oznaczony nie dłuższy niż 90 dni lub postanawia odmówić wydania takiego rozporządzenia. Rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego prezydent przedstawia Sejmowi w ciągu 48 godzin od jego podpisania. Stan wyjątkowy obowiązuje od dnia ogłoszenia rozporządzenia. Sejm może w uchwale uchylić rozporządzenie i obowiązywanie stanu wyjątkowego.

radiomaryja.pl, wp.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY