- We wtorek Rada Ministrów przyjęła nowelizacje ustawy cyfryzującą flagowy program Prawa i Sprawiedliwości tj. Rodzina 500 plus
- Od 1 stycznia 2022 roku świadczeniobiorcy będą mogli składać wnioski wyłącznie przez internet
- Podobnie sprawa wygląda z wypłacaniem świadczenia socjalnego, które będzie przelewane bezpośrednio na konto opiekuna prawnego
- Zobacz także: Aborcja ciosem w psychikę kobiety [WIDEO]
Podczas wtorkowego zebrania Rady Ministrów przyjęto projekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci oraz niektórych innych ustaw. Autorem pracy jest ministerstwo rodziny i polityki społecznej.
Rząd postawił sobie na cel przeprowadzenie zmian w programie Rodzina 500 plus. Ich zadaniem będzie optymalizacja procesu przyznawania i obsługi świadczenia socjalnego. Dotychczas do realizacji flagowego projektu Prawa i Sprawiedliwości przeznaczono 157 miliardów złotych z budżetu państwa. Według rządowych obliczeń, świadczenie obejmuje swoim zasięgiem prawie 6,5 miliona polskich dzieci.
Rząd cyfryzuje usługi socjalne
Przygotowywane zmiany zrewolucjonizują podejście do wypłacenia świadczenia socjalnego przeznaczonego dla dzieci. Projekt przewiduje bowiem składanie wniosku o 500 plus wyłącznie za pośrednictwem internetu. Autorzy projektu tłumaczą, że spowodowane jest to wzrostem wykorzystywania sprzętu elektronicznego do obsługi świadczeń.
Ja wskazują rządowe dane w 2018 roku 32,3 procent wniosków zostało złożonych przez internet. W kolejnym tj. w 2019 roku było to już 65,8 procent, a w pierwszych czterech miesiącach 2021 roku osiągnięto wynik 84 procent złożonych drogą elektroniczną wniosków.
Od stycznia pieniądze z 500 plus nie będą także wypłacane w gotówce. Jak podkreślają autorzy projektu, wśród osób otrzymujących świadczenia na rzecz dzieci – takie jak m.in. świadczenia rodzinne, czy świadczenie wychowawcze – jedynie w przypadku niespełna 2 proc. osób wypłata odbywa się w innej formie niż na rachunek bankowy.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Ponadto od 1 stycznia 2022 roku, czyli wówczas kiedy ma wejść do życia ustawa, świadczenia 500 plus nie będą już wypłacane bezpośrednio w gotówce. Według rządowych informacji taka zmiana podyktowana jest tym, że 98 procent opiekunów prawnych otrzymujących świadczenia na rzecz dzieci tj. świadczenia rodzinne, czy też świadczenia wychowawcze otrzymuje pieniądze bezpośrednio na rachunek bankowy. Wyłącznie pozostałe 2 procent świadczeniobiorców decyduje się na bezpośredni odbiór w gotówce.
Proponowane rozwiązanie to nie tylko optymalizacja procesu i redukcja kosztów obsługi. To także ograniczenie ryzyka zarażenia COVID-19 – m.in. poprzez eliminację ryzyka przenoszenia koronawirusa na dokumentach papierowych oraz środkach pieniężnych, jak i eliminację bezpośrednich kontaktów z innymi osobami przy osobistym składaniu wniosków
– czytamy w uzasadnieniu nowelizacji.
Do tej pory program obsługiwały gminy. Po zmianach przyjmowaniem wniosków i wypłatą świadczeń ma zajmować się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wśród zmian, na które zwraca uwagę Kancelaria Premiera, jest także wypłata świadczeń wychowawczych w pełnej wysokości osobom, które dotychczas były pozbawione tego świadczenia lub pobierały je w obniżonej wysokości.
interia.pl