Kita: “Amerykanie dadzą Izraelczykom miliard dolarów na wzmocnienie systemów obrony” [NASZ WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Kacper Kita w Mediach Narodowych

Kacper Kita w Mediach Narodowych / fot. You Tube/Media Narodowe Extra

Gościem Raportu Geopolitycznego był redaktor portalu "Nowy Ład" - Kacper Kita. Ekspert skomentował na antenie Mediów Narodowych piątkowe spotkanie pomiędzy prezydentem USA, a premierem Izraela.
  • Tematem programu była wizyta premiera Izraela Naftalego Bennetta w Białym Domu. Celem spotkania z prezydentem Joe Bidenem było wypracowanie wspólnej linii dotyczącej stawienia oporu zagrożeniu nuklearnemu ze strony Iranu.
  • W czasie programu, Kacper Kita przyznał, że pełna destrukcja możliwości konstrukcyjnych broni jądrowej w Iranie jest obarczona ogromnym ryzykiem.
  • Redaktor “Nowego Ładu” przypomniał historię stosunków administracji izraelskiej z kolejnymi prezydentami Stanów Zjednoczonych reprezentujących partię Demokratyczną. Celem tego zestawienia było wyznaczenie prawdopodobnego kierunku bieżących relacji na linii Waszyngton – Jerozolima.
  • Zobacz także: Kryzys w relacjach amerykańsko-ukraińskich? Zełeński obawia się afgańskiego scenariusza

Kacper Kita wypowiedział się o konflikcie izraelsko-irańskim oraz wyraził opinię na temat piątkowego spotkania w Białym Domu. Na wstępie, gość programu rozpoczął od przybliżenia widzom ustaleń wynikających spotkania Joe Bidena z Naftalim Bennettem. Nakreślił również cele, z którymi do Waszyngtonu wybierał się szef izraelskiego rządu. Redaktor poruszył także kwestię stosunków geopolitycznych w obrębie Bliskiego Wschodu oraz wpływu na nie ze strony obecnej administracji amerykańskiej.

“Bennett miał cztery cele, z których zdecydowanie najważniejszym było wytworzenie wrażenia, że między nim, a Bidenem jest spójna linia właśnie w sprawie Iranu. (…) Tutaj Bennett uzyskał pewną istotną deklarację Bidena, że w Iranie nigdy nie będzie broni atomowej. Dodał również, że USA będą się starały osiągnąć ten cel zabrania Iranowi możliwości posiadania broni atomowej za pomocą dyplomacji, a jeśli dyplomacja zawiedzie, to także za pomocą ‘innych środków’. Jest to dość mocna deklaracja.” – rozpoczął Kacper Kita.

“W czasie spotkania Biden także potwierdził wcześniej deklaracje amerykańskiego sekretarza obrony, że Amerykanie dadzą Izraelczykom miliard dolarów na wzmocnienie systemów obrony zwanych Żelazną Kopułą” – dodał gość programu.

Stosunki dyplomatyczne po zmianie władzy

Następnym zagadnieniem poruszonym w czasie programu była kwestia stosunków Stanów Zjednoczonych i Izraela. Chodzi o zmiany na czołowych stanowiskach rządowych w obu państwach.

“Było to dalece nieoczywiste, jak się te stosunki będą kształtować, ponieważ mieliśmy tu i tu drastyczną zmianę władzy” – mówi Kita.

“Generalnie mamy próbę z obu stron, aby te relacje znowu poprawić po kilku miesiącach, gdy Biden i Netanjahu mieli generalnie kiepskie relacje. Podstawowe problemy będą oczywiście te same co zawsze w relacjach między USA, a Izraelem. Przez poprzednie 30 lat, tak naprawdę zawsze było tak, że gdy w Waszyngtonie rządzili Demokraci, to wymagali od Izraela koncesji jeśli chodzi o Palestyńczyków. ” – powiedział ekspert.

Redaktor “Nowego Ładu” przypomniał historię stosunków administracji izraelskiej z kolejnymi prezydentami Stanów Zjednoczonych reprezentujących partię Demokratyczną. Celem tego zestawienia było pokazanie rozbieżności stanowisk polityków demoliberalnych w Stanach Zjednoczonych z tym, co pragnął przez ostatnie lata realizować w swojej polityce zagranicznej Izrael.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Izrael buduje sojusz przeciw Iranowi

Zdaniem publicysty, wizyta Naftalego Bennetta w Waszyngtonie była dokładnie zaplanowanym elementem polityki zagranicznej Izraela. Ma ona za zadanie maksymalną marginalizację potencjału atomowego Iranu. Kita przyznał natomiast, że pełna destrukcja możliwości konstrukcyjnych broni jądrowej w Iranie jest obarczona ogromnym ryzykiem.

“Iran to duże państwo. Od swojego powstania (…) konsekwentnie przygotowuje się na ewentualność konfliktu zbrojnego ze Stanami Zjednoczonymi. Irańczycy potrafiliby dogryźć Amerykanom i ich sojusznikom.” – dodał Kacper Kita.

W czasie nagrania gość programu próbował odnaleźć odpowiedź na pytanie, czy za kadencji Joe Bidena w Białym Domu uda się rozwiązać kwestię porozumienia nuklearnego z Iranem. W Wiedniu od 2015 roku trwają negocjacje w tej sprawie.

“Jeśli pyta mnie Pan tak ‘zero-jedynkowo’ to myślę. że jest bardziej prawdopodobne, że do ‘dużego’ porozumienia nie dojdzie, niż do niego dojdzie” – podsumował redaktor.

Kita konflikcie izraelsko-irańskim

W czasie “Raportu Geopolitycznego”, ekspert rozważył także koncepcję samodzielnego rozwiązania kwestii zagrożenia Irańskiego przez Izrael. Nawiązaniem do tej sprawy były wypowiedzi generała Aviva Kochaviego oraz ministra obrony Izraela Bennego Ganca.

“Myślę, że jest to mało prawdopodobne, aby Izrael podejmował tak radykalne kroki bez konsultacji ze Stanami Zjednoczonymi.” – przyznał gość.

Całość programu znajduje się na kanale Media Narodowe Extra na You Tube. Zapraszamy do oglądania!

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY