- Rzecznik talibów powiedział, że „amerykańscy żołnierze opuścili lotnisko w Kabulu. Potwierdził tym samym “pełną niepodległość” Afganistanu.
- Szef Dowództwa Centralnego USA gen. Kenneth F. McKenzie ogłosił zakończenie wojskowej misji USA i akcji ewakuacyjnej w Afganistanie.
- Według Associated Press, talibscy bojownicy obserwowali, jak ostatnie amerykańskie samoloty odlatują z lotniska w Kabulu, a następnie strzelali na wiwat z karabinów.
- Zobacz także: Makabryczny gwałt na dziecku. W mord zaangażowany hinduski duchowny
Rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid powiedział, że Amerykanie opuścili Afganistan, a “nasz naród uzyskał pełną niepodległość”.
Z kolei wysoki rangą urzędnik talibski Anas Hakani napisał na Twitterze, że talibowie „tworzą historię”. „Znów tworzymy historię. 20-letnia okupacja Afganistanu przez Stany Zjednoczone i NATO zakończyła się dziś wieczorem” – napisał Hakani. „Bardzo się cieszę, że po 20 latach dżihadu, wyrzeczeń i trudów mogę odczuwać dumę, widząc te historyczne momenty”.
W poniedziałek szef Dowództwa Centralnego USA (CENTCOM) gen. Kenneth F. McKenzie ogłosił zakończenie wojskowej misji USA i akcji ewakuacyjnej w Afganistanie.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Amerykanie opuścili Afganistan po 20 latach misji
Jak pisze agencja Associated Press, talibscy bojownicy obserwowali, jak ostatnie amerykańskie samoloty odlatują z lotniska w Kabulu, a następnie strzelali na wiwat z karabinów w różnych punktach stolicy.
“Ostatnie pięć samolotów odleciało, to koniec!” – mówił agencji AP Hemad Sherzad, talibski bojownik, przebywający na lotnisku w Kabulu.
“Nie mogę wyrazić słowami szczęścia. Nasze 20 lat poświęcenia przyniosło oczekiwany przez nas efekt” – dodał.
Rozpoczęta w reakcji na zamachy 11 września 2001 r. wojna w Afganistanie była najdłuższą w historii Ameryki. Według szacunków projektu Uniwersytetu Brown 20-letnia wojna pociągnęła za sobą łącznie ponad 165 tys. ofiar po obu stronach konfliktu, z czego niemal 50 tys. ofiar cywilnych. Wśród ofiar było także 1144 żołnierzy międzynarodowej koalicji ISAF, w tym 44 Polaków. Ogólny koszt wojny dla USA szacowany na ponad 2,2 bln dolarów.
tvp.info