- Projekt uchwały Rady Ministrów o skierowaniu do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o wprowadzenie stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego znalazł się w porządku wtorkowych obrad rządu.
- Wnioskodawcą jest MSWiA.
- Komisarz Unii Europejskiej ds. migracji Ylva Johansson oświadczyła, że sytuacja na granicy polsko-białoruskiej nie jest kwestią migracji, ale częścią agresji Łukaszenki w celu destabilizacji Unii Europejskiej.
- Zobacz także: Kryzys w relacjach amerykańsko-ukraińskich? Zełeński obawia się afgańskiego scenariusza
Wniosek o wprowadzenie stanu wyjątkowego obejmie 115 miejscowości w woj. podlaskim i 68 miejscowości w woj. lubelskim.
Rząd składa wniosek do prezydenta o wprowadzenie stanu wyjątkowego
Premier @MorawieckiM w #KPRM: Rada Ministrów postanowiła wystąpić do prezydenta @AndrzejDuda o wprowadzenie stanu wyjątkowego na okres 30 dni w przygranicznym pasie części województwa lubelskiego i części województwa podlaskiego. pic.twitter.com/2k93lamypf
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) August 31, 2021
Minister @Kaminski_M_ w #KPRM: Pas będzie obejmował 115 miejscowości w woj. podlaskim i 68 miejscowości w woj. lubelskim. Jeśli prezydent uzna, że okoliczności wprowadzenia stanu wyjątkowego są zasadne i złoży podpis, to restrykcje będą obowiązywać natychmiast. pic.twitter.com/ugNPSWVVuI
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) August 31, 2021
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Projekt uchwały Rady Ministrów o skierowaniu do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o wprowadzenie stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego znalazł się w porządku wtorkowych obrad rządu. Wnioskodawcą jest MSWiA.
Migracja elementem wojny hybrydowej Łukaszenki przeciw UE?
Polska, Litwa, Łotwa i Estonia zarzucają Białorusi zorganizowanie przerzutu imigrantów na ich terytorium w ramach tzw. wojny hybrydowej. We wspólnym oświadczeniu premierzy Polski i krajów bałtyckich ocenili, że kryzys na granicach z Białorusią został zaplanowany i systematycznie zorganizowany przez reżim Aleksandra Łukaszenki. Wezwali też władze białoruskie do zaprzestania działań prowadzących do eskalacji napięć.
Komisarz Unii Europejskiej ds. migracji Ylva Johansson oświadczyła, że sytuacja na granicy polsko-białoruskiej nie jest kwestią migracji. Jej zdaniem to część agresji Łukaszenki na Polskę, Litwę i Łotwę w celu destabilizacji Unii Europejskiej. Służby prasowe Komisji Europejskiej przekazały, że jest to też stanowisko Unii Europejskiej, które było wyrażane wcześniej przez ministrów spraw zagranicznych państw UE.
W Usnarzu Górnym k. Krynek na Podlasiu po białoruskiej stronie granicy od ok. trzech tygodni koczuje grupa migrantów.
Według Straży Granicznej znajduje się tam 24 lub nieco więcej osób. Z kolei według wolontariuszy i pracowników fundacji Ocalenie w obozie są 32 osoby i wszystkie pochodzą z Afganistanu.
Grupa nie może przejść do Polski, uniemożliwia to Straż Graniczna i wojsko. Nie może się też cofnąć, bo jest blokowana przez służby białoruskie.
rmf24.pl