Polscy policjanci będą chronić granice Litwy. „Cyniczna gra reżimu białoruskiego”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Policjanci

Polscy policjanci / Fot. Twitter/ MSWiA

Na prośbę litewskiego rządu na Litwę jadą polscy funkcjonariusze policji. – Musimy wspierać Litwinów, chcemy ich wspierać, jesteśmy z nimi solidarni – powiedział minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.
  • Mariusz Kamiński zaznaczył, że sytuacja na Litwie jest trudna.
  • Kamiński:  To odwet i zemsta za to, że państwo polskie i państwo litewskie stały się bezpiecznymi miejscami schronienia dla przedstawicieli opozycji białoruskiej.
  • Polska, Litwa, Łotwa i Estonia zarzucają Białorusi zorganizowanie przerzutu imigrantów na ich terytorium w ramach tzw. działań hybrydowych.
  • Zobacz także: Sachajko o demontujących płot na granicy: “To skrajna głupota albo dywersja”

Na prośbę władz w Wilnie polscy policjanci będą chronić granice Litwy z Białorusią. Będzie to 53 funkcjonariuszy z wielkopolskiej prewencji.

Przemawiając do wytypowanych do tej misji funkcjonariuszy minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński podkreślał, że rosnąca presja migracyjna na granice Polski i Litwy z Białorusią to „cyniczna gra reżimu białoruskiego”, który ułatwia migrantom dostanie się na granice, by wywołać w UE kryzys porównywalny z tym z 2015 roku.

Polscy policjanci będą chronić granice Litwy

Minister Kamiński podkreślił, że to ważna i trudna misja, organizowana na prośbę litewskiego rządu. Polscy funkcjonariusze pomogą chronić bezpieczeństwa granic sąsiada, który jest „naszym strategicznym partnerem w Unii Europejskiej i w NATO”. 

Na Litwę pojadą policjanci z wielkopolskiej prewencji, by wesprzeć tamtejsze służby w związku z presją migracyjną z Białorusi. Będzie to dokładnie 53 funkcjonariuszy.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Komendant główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk tłumaczył, że jest to wspólna operacja transgraniczna, na bazie decyzji Rady Europejskiej z 2008 roku. Pozwala ona na wspólne działania policja różnych państw w obszarze przestępczości zorganizowanej.

Mariusz Kamiński podkreślił, że żaden europejski polityk nie może się zgodzić na nielegalną migrację.

– Żaden odpowiedzialny rząd, którzy poważnie traktuje swoje zobowiązania i w UE, i który poważnie traktuje suwerenność swoich państw i bezpieczeństwo swoich obywatelki, a takim jest rząd Litwy i takim jest rząd Polski, nie pozwoli na masowe nielegalne naruszanie granic naszych państw. Również granic zewnętrznych UE

– powiedział.

Polska, Litwa, Łotwa i Estonia zarzucają Białorusi zorganizowanie przerzutu imigrantów na ich terytorium w ramach tzw. działań hybrydowych. We wspólnym oświadczeniu premierzy Polski i krajów bałtyckich ocenili, że kryzys na granicach z Białorusią został zaplanowany i systematycznie zorganizowany przez reżim Alaksandra Łukaszenki. Wezwali też władze białoruskie do zaprzestania działań prowadzących do eskalacji napięć.

dziennikwschodni.pl, infosecurity24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY