Śledztwo potwierdza: Prezenterka BBC zmarła z powodu powikłań po szczepionce na COVID-19

Dodano   5
  LoadingDodaj do ulubionych!
Prezenterka BBC zmarła po szczepionce

Lisa Shaw / Fot. Twitter/ talkRADIO

44-letnia prezenterka BBC Radio Newcastle zmarła 21 maja, po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki przeciw COVID-19 koncernu AstraZeneca. Koroner potwierdził, że zmarła z powodu rzadkich powikłań po szczepionce AstraZeneca.
  • Prezenterka BBC kilka dni po szczepieniu zaczęła skarżyć się na silne bóle głowy i trafiła do szpitala.
  • Zmarła w szpitalu Royal Victoria Infirmary w Newcastle trzy tygodnie po otrzymaniu szczepionki.
  • Dochodzenie wykazało, że dziennikarka zmarła z powodu rzadkich powikłań po szczepionce AstraZeneca.
  • Zobacz także: Trzecia dawka szczepionki w Polsce. Rada Medyczna przesądziła

Prezenterka BBC zmarła po szczepionce

Lisa Shaw była wielokrotnie nagradzaną prezenterką i dziennikarką radiowa BBC Radio Newcastle. Koroner potwierdził, że prezenterka BBC zmarła z powodu rzadkich powikłań po szczepionce AstraZeneca.

Kobieta otrzymała pierwszą dawkę szczepionki przeciw Covid-19 firmy AstraZeneca 29 kwietnia. Kilka dni później zaczęła skarżyć się na „silne przeszywające” bóle głowy. 

Prezenterka BBC została przetransportowana karetką do szpitala uniwersyteckiego w North Durham. Szczegółowe badania wykazały, że przyczyną bólu głowy są skrzepy krwi w mózgu. Lisa Shaw trafiła na specjalistyczny oddział neurologiczny szpitala w Newcastle.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Dr Christopher Johnson, konsultant w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii na RVI, przekazał, że kobieta była przytomna, a leczenie przynosiło efekty. Z czasem jednak stan kobiety zaczął się pogarszać.

Świadczyły o tym zaburzenia mowy i coraz silniejsze bóle głowy. Lekarze zaobserwowali, że doszło do krwotoku w mózgu i zadecydowali o operacji mającej na celu zmniejszenie ciśnienia wewnątrzczaszkowego. Kolejne zabiegi operacyjne i kolejne dni nie przyniosły poprawy, a Lisa Shaw zmarła 21 maja.

Powikłania po szczepionce

Dochodzenie wykazało, że powodem śmierci prezenterki miało być bardzo rzadkie powikłanie –trombocytopenia wywołana przez szczepionkę, która spowodowała obrzęk i krwawienie w obrębie mózgu.

Dr Tuomo Polvikoski, neuropatolog, który dokonywał sekcji, stwierdził, że zgon spowodowany zakrzepami w mózgu w przypadku tak młodej, sprawnej kobiety jest zjawiskiem mało powszechnym. Przyznał również, że dowody kliniczne wskazują, że ma związek ze szczepieniem.

– Na podstawie dostępnych informacji klinicznych wydaje się, że jest to najbardziej prawdopodobne wyjaśnienie

– powiedział patolog.

Po wielu tygodniach potwierdził to również koroner z Newcastle, Karen Dilks, która prowadziła dochodzenie w tej sprawie.

abczdrowie.pl

Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY