- Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji prawdopodobnie zostanie zawetowana przez Andrzeja Dudę.
- Prezydent Duda podkreśla, że podziela pilną potrzebę zrepolonizowania mediów, jednak powinno się to odbywać na zasadzie rynkowej z poszanowaniem obowiązującego prawa.
- Partia rządząca nie jest zadowolona z kształtu ustawy jaki trafił do Senatu. Powodem poprawka wniesiona przez Konfederację. Politycy PiS obawiają się również poprawek Senatu, których odrzucenie przez większość sejmową nie jest takie pewne.
- Zobacz również: Kukiz o lex TVN: „Będę głosował zgodnie ze swoimi postulatami”
Kontrowersyjna nowelizacja
Zapytany o swój stosunek do nowelizacji ustawy prezydent powiedział, że to kontrowersyjne rozwiązanie i że może być niezrozumiałe dla Amerykanów.
„Po pierwsze ze względu na stosunek Amerykanów do ochrony własności, a po drugie z uwagi na wartość wolności słowa. W Ameryce wolność słowa jest posunięta bardzo, bardzo daleko. Krytyka, nawet bardzo ostra, jest czymś naturalnym, dlatego musimy dobrze zważyć nasze interesy”
– stwierdził Andrzej Duda
Wypowiedzi Prezydenta sugerują, że skorzysta on z możliwości weta. Podczas wystąpienia przed Grobem Nieznanego Żołnierza, zaznaczył, że będzie stał na straży „zasady wolności słowa i swobody prowadzenia działalności gospodarczej” .
Jak podaje Onet, Andrzej Duda przeprowadził szereg rozmów z przedstawicielami amerykańskiej administracji na temat kontrowersyjnej nowelizacji. Prezydent miał usłyszeć, że wejście w życie nowych przepisów, wpłynie na pogorszenie stosunków polsko- amerykańskich.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Prezydenckie weto w zgodzie z PiS
Partia rządząca nie jest zadowolona z kształtu ustawy jaki trafił do Senatu. Powodem poprawka wniesiona przez Konfederację, która zmienia dotychczasową formę powoływania władz mediów publicznych. Rada Mediów Narodowych, która do tej pory powoływała zarząd państwowych spółek medialnych, oddałaby ten obowiązek Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Za rok wygasa kadencja KRRiT, a trudno przewidzieć jaką zmianę przyniosą nowi przedstawiciele. Politycy PiS obawiają się również poprawek Senatu, których odrzucenie przez większość sejmową nie jest takie pewne. Wówczas jedyną opcją będzie prezydenckie weto.
Prezydent Duda podkreśla, że podziela pilną potrzebę zrepolonizowania mediów, jednak powinno się to odbywać na zasadzie rynkowej z poszanowaniem obowiązującego prawa. Podobnie jak wyglądała procedura odkupienia od niemieckiego koncernu medialnego wydawnictwa Polska Press przez Orlen.
Onet.pl