Premier Morawiecki ogłasza koniec ewakuacji z Afganistanu

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
WARSZAWA KONFERENCJA PRASOWA PREMIERA MORAWIECKIEGO

WARSZAWA KONFERENCJA PRASOWA PREMIERA MORAWIECKIEGO / Fot. PAP/Piotr Nowak

Premier Morawiecki poinformował o zakończeniu ewakuacji Polaków oraz ich współpracowników z Afganistanu.
  • Podczas konferencji prasowej Mateusz Morawiecki podkreślał, że ewakuacja rozpoczęła się już w czerwcu, kiedy sytuacja w Afganistanie zaczęła się pogarszać.
  • Premier zauważył, że na lotnisku w Kabulu i w całym Afganistanie sytuacja jest dramatyczna i „coraz trudniejsza z każdym dniem”. 
  • Ambasador Afganistanu podczas konferencji w siedzibie KPRM podziękował polskim władzom za pomoc w ewakuacji z Afganistanu.
  • Zobacz także: Ewakuacja Kabulu. Ponad 250 wniosków o udzielenie w Polsce ochrony międzynarodowej

Mateusz Morawiecki ogłasza koniec ewakuacji Polaków oraz ich współpracowników z Afganistanu. Szef rządu podkreślał, że ewakuacja rozpoczęła się już w czerwcu, kiedy sytuacja w kraju zaczęła się pogarszać. Ściągnięto wówczas pierwszą setkę współpracowników, tłumaczy i osoby, które pełniły w Afganistanie służbę na rzecz polskiego kontyngentu wojskowego, organizacji pozarządowych i ambasady RP w Kabulu.

Premier Morawiecki ogłasza koniec ewakuacji z Afganistanu

“Byliśmy poproszeni przez organizacje międzynarodowe: NATO, UE i MFW, by w ramach zobowiązań sojuszniczych pomóc przy ewakuacji. Pomogliśmy również krajom UE: Litwie, Estonii, na pokładzie naszych samolotów znajdowali się też obywatele Niemiec i inni, którzy o taką pomoc się zwrócili” – powiedział w czwartek Morawiecki.

Zauważył, że na lotnisku w Kabulu i w całym Afganistanie sytuacja jest dramatyczna i „coraz trudniejsza z każdym dniem”.

“My kończymy akcję dzisiaj, w piątek przylatują ostatnie samoloty z Uzbekistanu do Polski” – dodał.

Premier wyjaśnił, że wśród 900 ewakuowanych osób znalazło się około 300 kobiet i 300 dzieci.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

“Pomagamy tam, gdzie tej pomocy musimy udzielić, nie zostawiamy przyjaciół w potrzebie. Wszyscy, których ściągnęliśmy, to są albo Polacy pracujący na rzecz stabilności i pokoju, albo współpracownicy Polaków” – mówił Morawiecki.

Minister Michał Dworczyk, szef KPRM, podał konkretne liczby podsumowujące operację: wykonano 44 loty – 14 cywilnych i 30 wojskowych; ewakuowano w sumie 937 osób.

Poinformował, że do Polski czasowo trafi około 500 współpracowników NATO z Afganistanu. Potem udadzą się do krajów docelowych, ale na razie Polska udzieli im schronienia. Do naszego kraju trafi też 45 afgańskich współpracowników Unii Europejskiej.

“Jesteśmy zdruzgotani sytuacją, ale poczucie, że mamy takich wspaniałych przyjaciół, daje nam nadzieję i siłę. Jesteśmy przekonani, że Polacy są częścią naszego DNA. Nigdy nie poddamy się tyranii” – mówił Tahir Qadiry, ambasador Afganistanu.

Podczas konferencji prasowej dziękował polskim władzom za pomoc w ewakuacji z Afganistanu.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY