Kamala Harris rozzłościła Chiny. “Harris zignorowała własną hipokryzję”

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Wizyta dyplomatyczna Kamali Harris

Wizyta dyplomatyczna Kamali Harris / PAP/EPA/VIETNAM NEWS AGENCY / LAM KHANH HANDOUT

Chiny wyraziły swoją krytykę dla działań wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamali Harris. Odbywa ona właśnie podróż po Azji Południowo-Wschodniej.
  • Dziennik Komunistycznej Partii Chin „China Daily” oskarżył administrację Joego Bidena o próbę destabilizacji stosunków między Chinami i państwami Azji Południowo-Wschodniej.
  • Przebywająca z wizytą w Wietnamie amerykańska polityk zaoferowała tamtejszym przywódcom podniesienie sojuszu obu krajów do rangi partnerstwa strategicznego.
  • W związku z jej wizytą Waszyngton i Pekin prześcigają się także w ofertach pomocy medycznej dla Wietnamu. 
  • Zobacz także: Pastor chciał zmartwychwstać jak Jezus. Nie przeżył „eksperymentu”

Dziennik Komunistycznej Partii Chin „China Daily” oskarżył administrację Joe Bidena o próbę „wbicia klina” między Chiny i państwa Azji Południowo-Wschodniej. Wizyta Harris w Wietnamie rozzłościła Chiny. Dziennik KPCh skomentował wypowiedzi amerykańskiej wiceprezydent. Kamala Harris podczas wizyt w Singapurze i Wietnamie ostro skrytykowała Pekin i jego roszczenia terytorialne na Morzu Południowochińskim.

„Wskazując palcem Chiny i oskarżając je o wymuszanie i zastraszanie (sojuszników), Harris świadomie zignorowała swoją własną hipokryzję przy próbach stosowania przymusu i zastraszania krajów regionu, (by nakłonić je) do przyłączenia się do planu Waszyngtonu przeciwstawiania się Chinom” – napisała chińska państwowa gazeta.

Przebywająca z wizytą w Wietnamie amerykańska polityk zaoferowała tamtejszym przywódcom podniesienie sojuszu obu krajów do rangi partnerstwa strategicznego. Zapowiedziała przy tym większą obecność amerykańskich okrętów na wietnamskich wodach, nowe inwestycje energetyczne, redukcję ceł na produkty rolne i wsparcie finansowe przy utylizacji niewybuchów pozostałych po wojnie wietnamskiej.

Wizyta Harris rozzłościła Chiny

W związku z jej wizytą Waszyngton i Pekin prześcigają się w ofertach pomocy medycznej dla Wietnamu. Trwająca od końca maja fala zachorowań doprowadziła tam do kryzysu zdrowotnego i niezwykle restrykcyjnej blokady życia społecznego i gospodarczego.

Kamala Harris zapowiedziała w czasie rozmów z wietnamskimi politykami, że USA dostarczą do Hanoi kolejny milion szczepionek przeciwko COVID-19, zwiększając tym samym przekazaną pomoc do 6 mln dawek. Bezpośrednio przed jej przylotem Chińczycy dostarczyli Wietnamowi 200 tys. dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Jak podała Agencja Reutera, przed przylotem Harris z Singapuru wietnamski premier spotkał się z ambasadorem Chin. Zapewnił goć, że rząd w Hanoi w swojej polityce zagranicznej nie opowiada się po stronie żadnego z mocarstw. Chiński dyplomata obiecał przekazanie Wietnamowi kolejne 2 mln chińskich szczepionek.

Wietnam – jak zauważają analitycy – próbuje zachować balans między relacjami ze Stanami Zjednoczonymi i Chinami, swoim sąsiadem i największym partnerem handlowym. Jak zauważył w analizie hongkoński dziennik „South China Morning Post”, choć władze w Hanoi otwarcie krytykują żądania terytorialne Pekinu, to uważnie dbają o równowagę w relacjach z nim.

Stosunki chińsko-wietnamskie pozostają skomplikowane. Choć tamtejsze partie komunistyczne utrzymują bliskie relacje, to państwa spierają się o część wód Morza Południowochińskiego. Według międzynarodowego prawa należą one do Wietnamu, lecz Pekin uważa je za swoje.

W 1988 r. doszło do wygranej przez Chiny potyczki o jedną z raf w archipelagu Spratlejów. Od tamtej pory okupują ją chińskie siły zbrojne. Wcześniej, w 1979 r., Wietnam i Chiny stoczyły krótką wojnę graniczną.

Relacje Wietnamu i USA systematycznie ocieplały się od zakończenia wojny wietnamskiej w 1975 r. Blisko 20-letni konflikt zbrojny oficjalnie toczyły wspierany przez Rosję i Chiny Wietnam Północny oraz Wietnam Południowy, mający wsparcie USA i ich sojuszników. Wojna, po wycofaniu wojsk amerykańskich, zakończyła się zwycięstwem komunistycznych sił z północy.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY