Pierwsza rozmowa z Afgańczykiem ewakuowanym do Polski. „Bili ludzi pałkami i kałasznikowami”

Dodano   3
  LoadingDodaj do ulubionych!
Afgańczycy

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/EPA/Mariscal

40-letni Farid wraz z rodziną ze stolicy Afganistanu został ewakuowany do Polski. Zaznaczył, że jest wdzięczny polskim władzom i żołnierzom za ratunek. – Nie wiem, jak mam wam dziękować za to, że udało nam się uciec – powiedział.

Autorowi podcastu „Świat” Wojciechowi Cegielskiemu jako pierwszemu w Polsce udało się porozmawiać z jednym z kilkuset Afgańczyków, którzy w ostatnich dniach, dzięki pomocy polskiego rządu, uciekli z Kabulu.

Rozmówca dziennikarza Polskiego Radia to 40-letni Farid. Był wykładowcą na uniwersytecie w stolicy Afganistanu. Kilka lat wcześniej współpracował z polskimi żołnierzami w Ghazni. Gdy 10 dni temu talibowie wchodzili do Kabulu, zwrócił się o pomoc do polskiej Fundacji ICAD.

– Po drodze mijaliśmy posterunki talibów. Oni bili ludzi pałkami i kałasznikowami. Można było tego uniknąć tylko dzięki obecności kobiety. Moja żona szła więc pierwsza i była naszą tarczą, a my szliśmy z synkiem za nią. To było okropne. Wokoło trwała strzelanina. Mój syn pierwszy raz w życiu słyszał strzały. Płakał i krzyczał, żebyśmy uciekali. A ja na siłę pchałem go, by szedł dalej

– powiedział mężczyzna.

Farid, jego żona oraz syn są już w bezpiecznym miejscu w Polsce. Afgańczyk zaznaczył, że do końca życia nie zapomni, iż to Polacy uratowali jego i jego rodzinę. Jest wdzięczny polskim władzom i żołnierzom, którzy w Kabulu ryzykują swoje życie.

– Polacy ocalili nasze życie. Nie wiem, jak mam wam dziękować za to, że udało nam się uciec

– dodał Farid.

Pomoc Afgańczykom udzielana przez Polskę

Afgańczyka do Polski udało się ewakuować dzięki zaangażowaniu polskiego rządu, polskiej ambasady w New Delhi, fundacji ICAD, fundacji HumanDOC oraz polskiej dziennikarki Jagody Grondeckiej, która w Kabulu pomogła grupie Afgańczyków dostać się na lotnisko.

Łącznie do Polski ewakuowano co najmniej 750 osób, a akcja została właśnie zakończona. Dzisiaj w Warszawie wylądują dwa ostatnie samoloty, które przywiozą polskich dyplomatów i żołnierzy.

polskieradio24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY