„Lex TVN”. Parlament Europejski będzie debatował ws. polskich mediów

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Flagi UE

Flagi UE / Fot. ALEXANDRE LALLEMAND/Unsplash

Na pierwszej po wakacjach sesji plenarnej w Parlamencie Europejskim odbędzie debata na temat wolności mediów w Polsce, chodzi głównie o „lex TVN”.

Parlament Europejski zajmie się „lex TVN”. Na najbliższej sesji plenarnej odbędzie się debata o wolności mediów w Polsce. To inicjatywa Europejskiej Partii Ludowej (EPL), do której należy PO i PSL. Formalny wniosek w tej sprawie złożył dzisiaj szef EPL w europarlamencie Manfred Weber, informuje RMF FM.

Oficjalnie decyzję w tej sprawie musi podjąć jeszcze konferencja przewodniczących grup politycznych (COP), ale – jak ustaliła dziennikarka RMF FM – sprawa jest już przesądzona.

Zorganizowanie debaty popierają Liberałowie (Renew Europe) i Zieloni, a także europejscy socjaldemokraci (S&D). Ci ostatni opublikowali już dwa tygodnie temu specjalny komunikat w obronie TVN24, w którym potępili nową ustawę, nazywając ją „kpiną z wolności słowa”. Jest więc niezbędna większość.

Debata ws. polskich mediów odbędzie się 13 września podczas sesji plenarnej. Według ustaleń RMF FM podczas tej sesji uchwalona zostanie także rezolucja PE w tej sprawie.

– Chodzi głównie o „lex TVN”, ustawę uderzającą w TVN24 

– wyjaśnił rozmówca dziennikarki RMF FM w europarlamencie.

Wśród eurodeputowanych ustawa ta budzi poważne zastrzeżenia, bo narusza bezpieczeństwo inwestycyjne i łamie wolność słowa.

Prezydent nie podpisze „lex TVN”? 

Komentując przyjętą przez Sejm ustawę Lex TVN, Andrzej Duda stwierdził, że jest to kontrowersyjne rozwiązanie, które jest niezrozumiałe dla naszych amerykańskich partnerów.

– Po pierwsze, ze względu na ochronę własności, do której wiadomo jaki stosunek mają Amerykanie. Po drugie, z uwagi na wartość wolności słowa, która w USA jest dość bezwzględna. W Ameryce wolność słowa jest posunięta bardzo, bardzo daleko

– stwierdził Andrzej Duda.

Według nieoficjalnych doniesień portalu Gazeta.pl Andrzej Duda ma zawetować Lex TVN. Otoczenie głowy państwa powiedziało w rozmowie z portalem, że „nawet trudno sobie wyobrazić, co trzeba byłoby zmienić w tej ustawie, żeby prezydent mógł ją podpisać”.

rmf24.pl, wprost.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY