Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarży nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego?

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
obowiązek szczepień

Marcin Wiącek / fot. youtube.com

W czerwcu została uchwalona ustawa nowelizacyjna kodeksu postępowania administracyjnego, którą w sobotę 14 sierpnia podpisał Prezydent Andrzej Duda. Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich, rozważa zaskarżenie nowelizacji Kodeksu postepowania administracyjnego. Premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że dzięki tej nowelizacji skończy się dzika reprywatyzacja, a 120-latkowie z Ameryki nie będą już więcej przejmować Polskich kamienic.
  • Ustawa nowelizacyjna Kpa  podpisana przez Prezydenta, zakłada, że decyzji administracyjnej nie będzie można podważyć po upływie 10 lat, nawet jeśli były podjęte z „ rażącym naruszeniem prawa” a po 30 latach od dnia wydania decyzji, postepowanie w ogóle nie zostanie wszczęte.
  • Izrael oskarża Polskę o kolejną ustawę „ antysemicką” . Szef izraelskiej dyplomacji sugeruje aby po urlopie, ambasador RP w Izraelu, nie wracał do kraju urzędowania.
  • Rząd RP podejmie działania polityczne i dyplomatyczne, które będą miały na uwadze zasadę symetrii obowiązującą w stosunkach dwustronnych – dowiadujemy się z zapowiedzi polskiego resortu spraw zagranicznych.
  • Zobacz również: SZOK! Mężczyzna w zemście pogryzł i zabił węża. Wcześniej gad ukąsił go w nogę

W czerwcu została uchwalona ustawa nowelizacyjna kodeksu postępowania administracyjnego, którą w sobotę 14 sierpnia podpisał Prezydent Andrzej Duda. Nowelizacja ta wzbudza mnóstwo kontrowersji. Zgodnie z jej zapisem decyzji administracyjnych podjętych z „rażącym naruszeniem prawa” nie można będzie podważyć po upływie 10 lat. Także gdy decyzja taka wywołała nieodwracalne skutki prawne.  Natomiast jeśli od dnia wydania decyzji upłynęło 30 lat, wówczas postępowanie takie w ogóle nie byłoby wszczynane. Ponadto sprawy administracyjne, które nie zostały zakończone przed dniem wejścia w życie zmiany, zostaną potraktowane zgodnie z nowymi przepisami. Natomiast postępowania wszczęte  po upływie 30 lat, a nie zakończone do dnia ogłoszenia ustawy, zostaną umorzone. Zmiany te są wynikiem dostosowania prawa do wyroku TK z 2015 r.  Wówczas Trybunał orzekł, że przepisy kodeksu w tym zakresie są niekonstytucyjne.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Co na to Rzecznik Praw Obywatelskich?

RPO prof. Marcin Wiącek twierdzi że ta nowelizacja narusza zasadę zaufania obywateli do państwa. Uważa, że uzależnia ona sytuację obywateli, którzy wnieśli o stwierdzenie nieważności decyzji od wydolności i sprawności aparatu administracyjnego.  Rzecznik  zastanawia się nad zaskarżeniem tej nowelizacji do Trybunału Konstytucyjnego.  Z kolei MSZ twierdzi, że nowelizacja  podyktowana jest potrzebą zapewnienia zaufania obywateli do państwa i realizacji zasady pewności prawa, a możliwość podważenia decyzji władz publicznych nie może być nieograniczona czasowo.  Premier Mateusz Morawiecki twierdzi, że dzięki tej nowelizacji nie będzie już więcej dzikiej reprywatyzacji w Polsce. Sytuacje w których 120-latek z Ameryki, przejmuje polskie kamienice,  już się nie powtórzą.

Izrael wzburzony nowelizacją ustawy

Po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o Kpa,  izraelski resort spraw zagranicznych uznał ja za „antysemicką”.

Polska  “…zaaprobowała – nie po raz pierwszy – niemoralną, antysemicką ustawę”

– powiedział Jair Lapid, izraelski minister spraw zagranicznych.

Lapid polecił, aby nowy ambasador Izraela w Polsce, który miał jechać do Warszawy, pozostał w Izraelu. Ambasador Polski w Izraelu niech po urlopie, nie wraca do kraju urzędowania, zasugerowała szef dyplomacji izraelskiej.

Polski resort  poinformował, że ambasador RP zostanie do odwołania w Polsce, jednak ostateczna decyzja co do dyplomatycznego przedstawicielstwa RP w Izraelu zostanie  podjęta w kolejnych dniach.

“W reakcji na ostatnie nieuzasadnione działania Państwa Izrael, w tym bezpodstawną decyzję ws. obniżenia poziomu relacji dyplomatycznych z Rzecząpospolitą Polską, a także nieakceptowalne wypowiedzi izraelskiego Ministra Spraw Zagranicznych i innych członków tamtejszego rządu, Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że Ambasador RP w Izraelu do odwołania pozostanie w kraju”

– czytamy w oświadczeniu MSZ.

Stanowisko Polski

Premier Mateusz Morawiecki odniósł się również do oskarżeń, które zamieścił Jair Lapid.

“Dawno minęły czasy, kiedy Polacy krzywdzili Żydów bez konsekwencji. Dziś Żydzi mają własny, dumny i silny kraj. Nie boimy się antysemickich gróźb i nie mamy zamiaru przymykać oczu na haniebne postępowanie antydemokratycznego rządu polskiego”

– napisał Jair Lapid.

Premier RP oświadczył, że nikt, kto zna prawdę o Holokauście i cierpieniach Polski w czasie II wojny światowej, nie może godzić się na taki sposób prowadzenia polityki. 

 “Wykorzystywanie tej tragedii na potrzeby partyjnych interesów jest karygodne i nieodpowiedzialne. Jeżeli rząd Izraela nadal będzie w ten sposób atakował Polskę, będzie to miało również bardzo negatywny wpływ na nasze relacje – zarówno dwustronne, jak i te na forach międzynarodowych”

– ostrzegł premier Morawiecki.

Jak dowiadujemy się z zapowiedzi polskiego resortu spraw zagranicznych, rząd RP podejmie odpowiednie działania polityczne i dyplomatyczne. Działania, które będą miały na uwadze zasadę symetrii obowiązującą w stosunkach dwustronnych.

RMF24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY