- Zasada 3G – Geimpfte (szczepienie), Genesene (leczenie), Getestete (testowanie).
- Zasada 3G ma być stosowana w klinikach, domach opieki, siłowniach, basenach, salonach fryzjerskich, hotelach, restauracjach lub podczas imprez.
- 11 października kończą się w Niemczech bezpłatne testy na obecność koronawirusa.
- Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Zakażenia utrzymują się na stałym poziomie
Zasada „3G” zaczyna obowiązywać w danej gminie, jeśli siedmiodniowy wskaźnik zachorowalności na 100 tys. mieszkańców przekracza 35. Skrót 3G pochodzi od pierwszych liter słów: „geimpft, getestet, genesen” (zaszczepiony, przetestowany, ozdrowieniec).
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Zasada 3G będzie obowiązywać w restauracjach, kinach, salonach fryzjerskich, siłowniach, basenach i halach sportowych, odwiedzin w szpitalach, ośrodkach rehabilitacyjnych oraz domach opieki i uczestników imprez.
Istnieją wyjątki, na przykład dla uczniów, którzy są regularnie testowani i dla małych dzieci. Nadal obowiązkiem każdego, bez względu na to, czy jest zaszczepiony, wyleczony czy przebadany, jest zachowanie dystansu i noszenie maseczek podczas zakupów i w środkach transportu publicznego.
Absurdalność nowych przepisów
Właściciele hoteli i restauracji nie są zadowoleni z zasady 3G. Branżowy związek Dehoga krytykuje, że przepisy oznaczają więcej pracy i utratę dochodów.
Media w Niemczech wskazują na absurdalność nowych przepisów i odmienną ich realizację w poszczególnych landach. Na przykład w Nadrenii Północnej-Westfalii na weselu wszyscy niezaszczepieni goście muszą wylegitymować się negatywnym wynikiem testu PCR, ale tylko w przypadku, gdy imprezie towarzyszą tańce. Jeśli wesele odbywa się bez zabaw tanecznych, wystarczy test antygenowy, informuje dziennik „Die Welt”.
W Niemczech presja na osoby nieszczepione wzrośnie jeszcze bardziej od 11 października. Wtedy bowiem skończą się bezpłatne testy na obecność koronawirusa.
rmf24.pl, dw.com