- Według ustaleń PiS, ponad 75 proc. Polaków negatywnie ocenia propozycje podatkowe przygotowane w ramach Polskiego Ładu. Z tego powodu nastąpi zmiana w planach podwyższenia składki zdrowotnej.
- Na stole ma leżeć również propozycja obniżenia o 3 pkt proc. tej części składki, którą dziś można odliczać od podatku.
- Według autorów Polskiego Ładu, na zmianach podatkowych skorzysta 18 mln Polaków.
- Zobacz także: Trump poucza Bidena. “Zabierasz cały sprzęt, a potem bombardujesz”
Według ustaleń gazety PiS ma badania, z których wynika, że ponad 75 proc. Polaków negatywnie ocenia propozycje podatkowe przygotowane w ramach Polskiego Ładu. Dlatego rząd wycofuje się z planowanych zmian i będzie pracował nad udoskonaleniem tej części planu odbudowy po pandemii.
“Jeden z pomysłów zakłada obniżenie składki na ubezpieczenie zdrowotne z 9 do 3 proc. Taka składka byłaby nieodliczalna od podatku” – powiedział informator “Rz”.
Rząd wycofuje się i planuje obniżkę składek
Na stole ma leżeć również propozycja obniżenia o 3 pkt proc. tej części składki, którą dziś można odliczać od podatku. Czyli zamiast obecnego 7,75 proc. miałoby to być 4,75 proc. Rząd wycofuje się z pomysłów, które mają najniższe poparcie społeczne idąc w kierunku obniżenia kosztów dla przedsiębiorców.
Jak czytamy w gazecie, decyzji rządu w tej sprawie na razie nie ma.
“Konsultacje społeczne w sprawie zmian podatkowych w Polskim Ładzie trwają teoretycznie do końca sierpnia. Ostateczną decyzja w sprawie składki zdrowotnej premier może więc ogłosić dopiero na początku września” – przekazał informator “Rzeczpospolitej”.
Według autorów Polskiego Ładu, na zmianach podatkowych skorzysta 18 mln Polaków – ci mniej zarabiający, ale również ci z klasy średniej, rodziny z dziećmi i emeryci. Dzięki podwyższeniu kwoty wolnej od podatku do 30 tys. i podniesieniu drugiego progu podatkowego do 120 tys. w kieszeni 90 proc. podatników zostanie więcej pieniędzy.
Nowy system podatkowy ma być bardziej sprawiedliwy – daniny publiczne będą płacone przez obywateli proporcjonalnie – bez względu na wysokość zarobków.
“Do tej pory system bardziej obciążał osoby o niskich zarobkach niż te o wysokich” – napisano w Polskim Ładzie.
dorzeczy.pl