Odszkodowania za skutki uboczne szczepionek przeciw COVID-19

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Szczepienie przeciw COVID-19

Szczepienie przeciw COVID-19 / PAP/EPA/RICARDO MALDONADO ROZO

Rząd w Japonii zadecydował o pokryciu kosztów leczenia 29 osób, które twierdzą, że ich stan zdrowia pogorszył się w związku ze szczepieniem przeciw COVID-19.
  • Decyzja podkomitetu ministerstwa zdrowia, pracy i opieki społecznej w sprawie tych osób została podjęta na bazie ustawy o immunizacji.
  • Urzędnicy zatwierdzili zwrot kosztów leczenia w 29 przypadkach, a w pozostałych 12 odroczyli decyzję.
  • Japonia mierzy się teraz z czwartą falą pandemii, napędzaną przez bardziej zaraźliwy wariant koronawirusa Delta. 
  • Zobacz także: Kolejny samolot z Afgańczykami wylądował w Warszawie. Co dalej z uchodźcami?

Decyzja podkomitetu ministerstwa zdrowia, pracy i opieki społecznej w sprawie tych osób została podjęta na bazie ustawy o immunizacji, która nakazuje rządowi wypłatę odszkodowań osobom cierpiącym w wyniku szczepień. Władza w Japonii wzięła na siebie ciężar finansowy, który powodują skutki uboczne szczepionek przeciw COVID-19.

Skutki uboczne szczepionek na koronawirusa

Podkomitet rozpatrywał wnioski 41 osób w wieku 18-83 lat, które domagały się zwrotu kosztów leczenia, wizyt lekarskich i hospitalizacji. Wnioskodawcy skarżyli się na skutki uboczne po szczepieniu przeciw COVID-19, w tym anafilaksję, czyli gwałtowne reakcje alergiczne.

Urzędnicy zatwierdzili zwrot kosztów leczenia w 29 przypadkach, a w pozostałych 12 odroczyli decyzję. Żadnego z wniosków nie odrzucono – podkreśla „Mainichi Shimbun”.

Według danych ministerstwa zdrowia do 25 lipca w Japonii podano ponad 74 mln dawek szczepionki Pfizera, a wśród szczepionych zgłoszono 360 przypadków anafilaksji. Na 3,58 mln podanych dawek szczepionki Moderny odnotowano osiem przypadków anafilaksji.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Do końca lipca stwierdzono również 919 zgonów wśród osób zaszczepionych niedawno przeciw COVID-19. Specjalny podkomitet ds. skutków ubocznych nie stwierdził związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy szczepieniami a zgonami.

Ministerstwo zdrowia oceniło niedawno na podstawie danych statystycznych, że dwie dawki szczepionki drastycznie zmniejszają ryzyko śmierci na COVID-19. Szczepienia mają być szczególnie skuteczne wśród osób starszych, nawet jeśli dojdzie u nich do infekcji. Wśród zaszczepionych pacjentów po 64. roku życia współczynnik zgonów był ok. pięciu razy niższy niż wśród ich niezaszczepionych rówieśników.

Japonia mierzy się teraz z czwartą falą pandemii, napędzaną przez bardziej zaraźliwy wariant koronawirusa Delta. W piątek stan wyjątkowy obowiązujący w Tokio i kilku innych prefekturach rozszerzono na kolejne obszary.

Obecnie obejmuje tereny zamieszkane przez ponad połowę ludności kraju. Od początku pandemii w Japonii zgłoszono ponad 1,2 mln zakażeń koronawirusem i ponad 15 tys. zgonów na COVID-19.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY