Mur na granicy polsko-białoruskiej? Kawęcki: To ma sens [NASZ WYWIAD]

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Dr Krzysztof Kawęcki

Dr Krzysztof Kawęcki / Fot. YouTube/Media Narodowe

- Sytuacja jest bardzo niebezpieczna. Polsce i Europie grozi kolejna fala zalewu imigrantów. Jeżeli chodzi o polską politykę, stanowisko takich ugrupowań jak PO się nie zmieniło - mówi w rozmowie z portalem MediaNarodowe.com politolog dr Krzysztof Kawęcki.
  • Trwa kryzys na granicy polsko-białoruskiej. W okolicy wsi Usnarz Górny grupa imigrantów koczuje po białoruskiej stronie.
  • Straż Narodowa, która także jest na miejscu, żąda postawienia muru na granicy polsko-białoruskiej.
  • Z politologiem dr Krzysztofem Kawęckim rozmawia Karol Plewa.

Karol Plewa: Mamy ogromny kryzys na granicy polsko-białoruskiej. Pana zdaniem może nastąpić powrót do retoryki z 2015 r., gdy temat uchodźców był bardzo nośny?

Dr Krzysztof Kawęcki: Sytuacja jest bardzo niebezpieczna. Polsce i Europie grozi kolejna fala zalewu imigrantów. Jeżeli chodzi o polską politykę, stanowisko takich ugrupowań jak PO się nie zmieniło. Prezentują nadal postawę proimigracyjną, wpisując się w koncepcję społeczeństwa wielokulturowego. PiS w swoich działaniach mówi o ochronie granic. Miejmy nadzieję, że nie jest to tylko retoryka.

Wśród politologów pojawiają się głosy, że kryzys na granicy polsko-białoruskiej jest inspirowany przez Rosję.

Nie można tego wykluczyć. To może się wpisywać w działania Rosji mające na celu destabilizację sytuacji w krajach UE. Jeśli chodzi o Polskę, mamy przede wszystkim do czynienia z działaniami Łukaszenki. Na ile te działania są inspirowane przez Moskwę, to już druga kwestia. Na pewno nie odbywa się to bez aprobaty ze strony Rosji.

Antyimigrancka retoryka może podreperować spadające notowania PiS?

Z pewnością tak. Podobnie to wyglądało wcześniej, gdy PiS operowało bardzo mocną retoryką antyimigracyjną i wówczas te notowanie były bardzo wysokie. Takie są naturalne oczekiwania Polaków, którzy obawiają się napływu imigrantów i konsekwencji tej sytuacji. Pamiętajmy jednak, że w przeszłości mimo bardzo mocnej retoryki, nie zawsze działania rządu były konsekwentne.

Straż Narodowa żąda postawienia muru na granicy polsko-białoruskiej. Jak Pan ocenia ten postulat?

Jest to rozwiązanie spektakularne. Z jednej strony na pewno byłoby to zabezpieczenie granicy, z drugiej strony chodziłoby o pokazanie determinacji, stanowczości, zniechęcenia wobec działań różnych grup przestępczych, które organizują przerzut imigrantów. W tym zakresie to oczywiście ma sens i rząd również rozważa wprowadzenie takiego rozwiązania.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY