Trump wezwał Bidena, aby podał się do dymisji. Obwinia go o przewrót w Afganistanie

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Donald Trump

Donald Trump / fot. Gage Skidmore Wikimedia Commons

Donald Trump oskarżył swojego następcę Joe Bidena o odpowiedzialność za zdarzenia w Afganistanie i wezwał go, aby podał się do dymisji.
  • Trump wezwał Bidena, aby ze względu na „wstyd” podał się do dymisji, ponieważ dopuścił do przejęcia władzy w Kabulu przez talibów.
  • Media brytyjskie oceniają, że to administracja Bidena jest w głównej mierze odpowiedzialna za sytuację w Afganistanie.
  • „Financial Times”: Z punktu widzenia globalnej pozycji Ameryki, błędna ocena będzie prześladowała Bidena do końca jego prezydentury.
  • Zobacz także: “To upadło szybciej niż się spodziewaliśmy”. Biden wygłosił orędzie ws. Afganistanu

Donald Trump oskarżył swojego następcę Joe Bidena o odpowiedzialność za zdarzenia w Afganistanie, w wyniku których władzę w tamtym państwie przejęli talibowie. Oprócz tego, według Trumpa, na prezydenta USA wybrano go niezgodnie z prawem. Również media negatywnie odnoszą się do działań Bidena

Donald Trump w niedzielę wieczorem czasu polskiego wydał krótkie oświadczenie w sprawie zdarzeń w Afganistanie. Opublikowano je na niektórych portalach zza oceanu, ponieważ konta byłego przywódcy USA m.in. na Facebooku i Twitterze wciąż są zablokowane. 

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Trump wezwał Bidena, aby ze względu na „wstyd” podał się do dymisji. Uznał, że to Demokrata dopuścił do przejęcia władzy w Kabulu przez talibów. Wyliczył też, że powodem dymisji Bidena powinny być również wzrost liczby przypadków koronawirusa w USA, katastrofa na granicy z Meksykiem, zniszczenie niezależności energetycznej i „okaleczenie gospodarki”.

Przypomniał też, że nie wybrano go zgodnie z prawem. Według niego podczas wyborów prezydenckich w USA dochodziło do oszustw, przez które Trump stracił urząd.

Negatywnie o amerykańskich działaniach piszą także media. W brytyjskich mediach ocenia się, że główną odpowiedzialność za sytuację w Afganistanie ponosi administracja prezydenta Joe Bidena.

– To były prezydent Donald Trump zapowiedział, że wojska amerykańskie opuszczą kraj do końca 2021 roku, o ile talibowie spełnią warunki podpisanego w zeszłym roku porozumienia pokojowego. Ale kontynuowanie wycofywania wojsk było wyborem Bidena

– wskazuje „Financial Times”.

„Błędna ocena będzie prześladowała Bidena”

Gazeta zaznaczyła, że wewnątrzkrajowy koszt polityczny będzie dla Bidena stosunkowo mały, bo większość Amerykanów jest przeciwna niekończącym się interwencjom zagranicznym.

– Jednak z punktu widzenia globalnej pozycji Ameryki, błędna ocena będzie prześladowała Bidena do końca jego prezydentury

– podkreślił dziennik.

Również „The Times” przypomina, że administracja Trumpa planowała wycofanie wojsk z Afganistanu, jeśli zostaną spełnione pewne warunki, tymczasem wojska USA wyjeżdżają mimo to.

interia.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY