Media bezlitosne dla Bidena. „Za co, do cholery, oni wszyscy zginęli?”

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Joe Biden

Joe Biden / Fot. PAP/EPA/Oliver Contreras / POOL

Opuszczenie Afganistanu przez wojska amerykańskie był kwestią czasu, jednak nikt nie spodziewał się okoliczności, w których ono nastąpiło. Amerykańskie i światowe media krytykują Joe Bidena i nie zostawiają na prezydencie suchej nitki. Nawet lewicowe redakcje, jak CNN czy „The New York Times”, krytykują głowę państwa i oceniają, że „Afgańczycy mogą czuć się zdradzeni”.
  • “Daily Mail” zebrał relacje amerykańskich mediów, które również nie kryją oburzenia po chaosie, jaki zapanował w Afganistanie. 
  • Nawet media o lewicowo-liberalnych konotacjach potępiły politykę prezydenta USA. Felietonista CNN powiedział, że „amerykańska klęska i chaotyczny odwrót w Afganistanie” były „katastrofą polityczną” dla prezydenta USA. Wydarzenia uwidoczniły, że proces opuszczenia Afganistanu jest zupełnie nieuporządkowany.
  • Ostre komentarze można zaleźć również w mediach z Wielkiej Brytanii. „The Sun” stwierdził, że Biden ignorował wielokrotne ostrzeżenia. „Financial Times” dodał, iż prawdziwi sojusznicy nie zachowują się tak jak Biały Dom w tej sytuacji.
  • Zobacz także: Sekcja zwłok 34-latka z Lubina za granicą? “Mamy obawy co do wiarygodności”

Amerykańskie oraz światowe media są dziś bezlitosne dla Joe Bidena. Falę krytyki rozpoczęła okładka brytyjskiego dziennika “Daily Mail”.

„Za co, do cholery, oni wszyscy zginęli?” – pytano ostatnio w ostrej okładce „Daily Mail”, pokazując brytyjskich żołnierzy zaangażowanych w wojnę w Afganistanie.

Teraz dziennik zebrał relacje amerykańskich mediów, które również nie kryją oburzenia po chaosie, jaki zapanował w Afganistanie. Miesiącami przygotowywano różne scenariusze opuszczenia tego kraju przez siły zachodnie. Nikt jednak nie przypuszczał, że Biały Dom pozwoli na takie sceny, jakie oglądamy od kilkunastu godzin.

„Media ponad podziałami politycznymi w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii zjednoczyły się w potępieniu sposobu, w jaki Joe Biden radzi sobie z kryzysem afgańskim w obliczu największej katastrofy w polityce zagranicznej od 65 lat” – czytamy.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Amerykańskie media bezlitosne dla Joe Bidena

„The Wall Street Journal” stwierdził, że Joe Biden „umywa ręce”, a w swoim oświadczeniu zamiast odnieść się do sprawy próbował obciążyć winą afgański rząd. Jak dodano, można to uznać za „jedną z najbardziej haniebnych sytuacji w historii” prezydentur i realizowania amerykańskich odwrotów ze stref konfliktu.

Gdy kryzys się pogłębił, również felietonista CNN powiedział, że „amerykańska klęska i chaotyczny odwrót w Afganistanie” były „katastrofą polityczną” dla prezydenta USA i uwidoczniły, że proces opuszczenia Afganistanu jest zupełnie nieuporządkowany. Nawet media o konotacjach lewicowo-liberalnych są bezlitosne dla Joe Bidena.

W „The Atlantic” można było z kolei znaleźć opinię, że kryzys w Afganistanie to „zdrada narodu afgańskiego” przez sojuszników z USA. Medium uważa, że styl odwrotu z Afganistanu to „brzemię wstydu”, które będzie ciążyć na Joe Bidenie.

Z kolei „New York Post” ocenił, że zrzucanie odpowiedzialności za chaos na Donalda Trumpa jest absurdalne.

„Cała sytuacja jest tak upokarzającym końcem, jak wspinanie się na dach w Sajgonie w 1975 roku” – piszą o działaniach administracji Joego Bidena.

„The New York Times” zamieściło z kolei opinię, w której wskazało, że Joe Biden „przejdzie do historii, sprawiedliwie lub niesprawiedliwie, jako prezydent, który przewodniczył upokarzającemu aktowi końcowemu amerykańskiego eksperymentu w Afganistanie”.

W „Washington Post” stwierdzono, że dramatyczne sceny z Kabulu pozostawią na prezydenturze Bidena „nieusuwalną plamę”. Z kolei „USA Today” oceniło, że przedstawiciel Demokratów będzie się z tego tłumaczył do końca kadencji.

Telewizja Fox News opublikowała komentarz republikańskiej senator Joni Ernst potępiający „policzek dla tysięcy mężczyzn i kobiet, którzy służyli w tej wojnie”. Republikanka skrytykowała także „całkowite porzucenie kraju i jego mieszkańców” przez Bidena.

Ale ostre komentarze można zaleźć również w mediach z Wielkiej Brytanii. „The Sun” stwierdził, że Biden ignorował wielokrotne ostrzeżenia. „Financial Times” dodał, iż prawdziwi sojusznicy nie zachowują się tak jak Biały Dom w tej sytuacji. „Islamistyczny fundamentalizm wrócił na tarczy” – dodaje „Daily Mail”.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY