LEX TVN jednak zaboli? Koniec emisji niekodowanych kanałów ? “Są zagrożone”

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Kamery telewizyjne

Kamery telewizyjne / fot. pixabay.com

Przedstawiciele Grupy TVN Discovery przekonują, że uzyskanie holenderskiej koncesji przez stację TVN24 nie rozwiązuje problemów dotyczących działalności stacji po potencjalnym uchwaleniu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji.
  • Holendrzy zadali Discovery kilka wyjaśniających pytań. Spółka odpowiedziała drogą e-mailową i 29 lipca otrzymała licencję dla kanału informacyjnego.
  • Katarzyna Issat uważa, że koncesja holenderska nie rozwiąże problemów stacji w związku z nowelizacją ustawy o KRRiT. Uzyskanie zgody na nadawanie na podstawie niderlandzkich certyfikatów jest jednak opcją awaryjną Grupy TVN Discovery.
  • O ile TVN24 będzie nadawał, to zagrożone są niekodowane kanały telewizji. Jeśli prezydent podpisze „Lex TVN”, to Amerykanie będą mieli 7 miesięcy na odsprzedanie większościowego pakietu akcji kanałów TVN, TVN7, TTV i Metro.
  • Zobacz także: Deklaracja anty-LGBT. Małopolscy Radni chcą jej nowelizacji. W tle miliardy z UE

Polska koncesja dla TVN24 wygasa 26 września. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w kilku głosowaniach nie zgodziła się na jej przedłużenie. Od dwóch miesięcy TVN Grupa Discovery zapewniała, że ma przygotowane warianty awaryjne. 14 lipca wystąpiła o koncesję do holenderskiego regulatora Commisariaat voor de media. Holendrzy zadali Discovery kilka wyjaśniających pytań. Spółka odpowiedziała drogą e-mailową i 29 lipca otrzymała licencję dla kanału informacyjnego. W poniedziałek regulator opublikował ją na swojej stronie internetowej, a TVN Grupa Discovery poinformowała o uzyskaniu licencji dla TVN24 w komunikacie. To bardzo szybkie tempo w porównaniu z procedurami w KRRiT, które trwają już ponad półtora roku. Jednak to nie koniec możliwych problemów stacji. Możliwy jest koniec nadawania niekodowanych kanałów telewizji TVN.

TVN24 z holenderską koncesją

Czemu TVN Grupa Discovery zdecydowała się na koncesję akurat w Niderlandach?

“Ze względu na wyjątkowo długi okres oczekiwania na przedłużenie koncesji i zbliżający się termin jej wygaśnięcia złożyliśmy wniosek o warunkową koncesję tylko dla TVN24. Nadal czekamy na przedłużenie koncesji dla TVN24 w Polsce i mamy nadzieję, że zostanie ona przyznana zgodnie z prawem” – informuje portal Wirtualnemedia.pl Katarzyna Issat, szef ds. komunikacji korporacyjnej TVN.

Spółka zastrzega, że z niderlandzkiej koncesji może w ogóle nie skorzystać.

“Jeśli KRRIT nie wyda decyzji o przedłużeniu koncesji TVN24 do 26 września, koncesja holenderska pozwoli nam, zgodnie z prawem polskim i unijnym, kontynuować nadawanie TVN24. Nadal jesteśmy zdeterminowani, aby uzyskać koncesję w Polsce i apelujemy o jej niezwłoczne przyznanie” – tłumaczy Issat.

Koniec nadawania niekodowanych kanałów telewizji TVN?

Choć TVN24 będzie nadawać nawet po utracie polskiej koncesji, to nadal istnieje ryzyko wejścia w życie projektu ustawy nazywanego „Lex TVN”. Zabrania on posiadania polskiej koncesji spółkom spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. TVN jest kontrolowany przez spółkę Polish Television Holding z Amsterdamu, a więc z EOG, ale należy do amerykańskiego Discovery. Nowe przepisy zabronią takiej pośredniej kontroli. Jeśli prezydent podpisze „Lex TVN”, to Amerykanie będą mieli 7 miesięcy na odsprzedanie większościowego pakietu akcji. Później kanały TVN mogą stracić koncesje. Z powagi sytuacji zdaje sobie sprawę TVN Grupa Discovery.

“Podejście KRRiT do koncesji na TVN24 każe nam przypuszczać, że również nasze kanały FTA (przyp. red. niekodowane) są zagrożone i KRRiT może wszczynać postępowania o cofnięcie tych koncesji błędnie stosując obecne przepisy. Niezależnie od obecnego podejścia KRRiT, uchwalona niedawno ustawa również zmierza do odebrania tych kanałów naszej spółce dając KRRiT podstawy do odebrania koncesji na wszystkie kanały z grupy TVN, w tym na kanały naziemne, takie jak TVN czy TVN7” – przyznaje Issat.

Koncesja dla TVN7 wygasa 25 lutego 2022 roku, koncesja TVN 14 kwietnia 2024 roku, koncesja kanału dokumentalnego Metro 28 grudnia 2025 roku, natomiast koncesja TTV 23 lutego 2031 roku. To właśnie kanały naziemne mogą w pierwszej kolejności utracić koncesje. W przypadku stacji tematycznych: HGTV (koniec koncesji 26 czerwiec 2023),  TVN International (2 luty 2024), TVN Style (28 lipca 2024), TVN Turbo (2 luty 2024), TVN International Extra (22 stycznia 2025), TVN Fabuła (15 marca 2025), TVN International West (5 maja 2028) możliwe będzie dalsze nadawanie na koncesjach zagranicznych. Chyba, że Sejm przyjmie zapowiadaną przez posła Marka Suskiego poprawkę, która zwalnia kanały satelitarne z wymogu posiadania właściciela z Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Wcześniej analogiczną propozycję zgłosił szefowi klubu parlamentarnego PiS przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski, który jako jedyny głosuje za przedłużeniem koncesji dla TVN24.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Byli szefowie KRRiT o możliwości zablokowania nadawania niektórych kanałów oferty TVN

Juliusz Braun, były przewodniczący KRRiT nie ma złudzeń co do działań obecnych członków rady. Nie wyklucza, że może dojść do cofnięć koncesji.

“W tej chwili KRRiT wszystko może zrobić, bo jest kompletnie nieprzewidywalna. Trudno mówić o jakichkolwiek przepisach, bo to dla nich nie robi różnicy. Nie sposób przewidzieć ich działań. Koncesja dla TVN24 nie zamyka sprawy TVN Grupy Discovery z punktu widzenia ustawy „Lex TVN”. Gdyby KRRIT działała zgodnie z prawem, to przedłużyłaby koncesję dla TVN24, a nie podjęła decyzji. Powinni podjąć decyzję, wszystko jedno jaką. Wtedy stacja mogłaby odwołać się do sądu” – mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Braun.

Czy możliwe jest rozpisanie konkursu na częstotliwości obecnie zajmowane przez kanały naziemne TVN? Taki konkurs KRRiT rozpisała chociażby na częstotliwości stacji ATM Rozrywka.

“To zupełnie inna skala, ale taki kierunek jest możliwy. Najpierw musieliby jednak odebrać koncesje, a to nie takie proste. Projekt „Lex TVN” jest niekonstytucyjny, jawnie szkodliwy” – przekonuje Braun.

O odebraniu koncesji mówi artykuł 38 ustawy radiofonii i Telewizji. Zdaniem innego byłego szefa KRRiT Jana Dworaka, rada nie musi podjąć takiej decyzji po ewentualnym wejściu w życie kontrowersyjnych przepisów i upłynie 7 miesięcy. Dworak ocenia również możliwy koniec niekodowanych kanałów naziemnych TVN.

“Właściciel TVN może dostosować strukturę własnościową do oczekiwań ustawy. Może także pójść do sądu walcząc o swoje prawa nabyte. Ma ku temu dużo dobrych argumentów. Nie przesądzałbym, że KRRiT będzie odbierała koncesje naziemne. Czas na dostosowanie się do przepisów jest śmiesznie krótki, bo to tylko 7 miesięcy. Dla dużego przedsiębiorstwa to bardzo mało czasu, ale trochę czasu jest” – ocenił w rozmowie z Wirtulanemedia.pl Jan Dworak, były szef KRRiT.

Zdaniem byłego prezesa TVP artykuł 38 dotyczy rażących sytuacji. Na przykład takich, kiedy koncesjonowana stacja zagraża obronności państwa.

Głos KRRiT w tej sprawie. Czy KRRiT zapowie koniec niekodowanych kanałów TVN?

Głos na temat wydanej w Holandii licencji dla TVN24 zabrała też Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

“KRRiT prowadzi rejestr programów satelitarnych i kablowych, do którego wpisuje programy na wniosek operatorów. Dotychczas żaden z operatorów nie zgłosił wniosku o wpis nowego programu” – informuje biuro rzecznika prasowego KRRiT.

“W przestrzeni publicznej wielokrotnie pojawiała informacja, że nadawca będzie wnioskował o przyznanie koncesji zagranicznej na nadawanie programu informacyjnego w języku polskim. Właściciel dysponuje obecnie  12 koncesjami zagranicznymi na nadawanie programów w języku polskim. Na podstawie niderlandzkiej koncesji nadają programy Discovery Channel, Discovery Historia, Discovery Life, Discovery Science, DTX,  Animal Planet, Food Network, ID Investigation Discovery, TLC oraz Travel Channel. Programy Eurosport i Eurosport 2 otrzymały koncesję francuską. TVN S.A. ma 9 polskich koncesji satelitarnych, wśród których jest TVN 24” – zauważa KRRiT.

Z danych opublikowanych przez TVN Media wynika, że z holenderskiej koncesji poza stacjami Discovery korzystają m.in. Nick Jr., Nick Toons, MTV, Comedy Central, Polsat Comedy Central Extra, Paramount Channel. Na podstawie czeskiej koncesji nadają wybrane kanały MTV i HBO. Z francuskiej koncesji korzystają Eurosport 1 i Eurosport 2. Z hiszpańskiej National Geographic Channel, National Geographic Wild, National Geographic People, Fox i Fox Comedy. W przypadku tych ostatnich stacji do regulatora z siedzibą w Madrycie wpływały skargi dotyczące obrazy uczuć religijnych w jednym z seriali animowanych polskiego Foksa. Hiszpański odpowiednik KRRiT nie zdecydował się jednak ukarać nadawcy. Przed brexitem bardzo popularnym krajem do sięgania po koncesje była Wielka Brytania.

wirtualnemedia.pl

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY