Patryk Jaki: Jeżeli Izrael ma jakiekolwiek roszczenia, to powinien się zwrócić do Niemiec

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Europoseł Patryk Jaki

Europoseł Patryk Jaki / Fot. KPRM

Patryk Jaki nie krył oburzenia takimi działaniami Izraela i zauważył, że jeżeli Izrael ma jakiekolwiek roszczenia związane z II wojną światową, to powinien się zwrócić do tych, którzy tę wojnę rozpoczęli.
  • Europoseł Jaki: Niemcy do dziś płacą Izraelowi ogromne pieniądze, natomiast Polsce nie zapłacili ani złotówki, pomimo że nasz kraj był główną ofiarą II wojny światowej.
  • Działania Izraela jako bezpodstawne i nieodpowiedzialne ocenił też Mateusz Morawiecki. 
  • Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapowiedziało podjęcie odpowiednich symetrycznych działań.
  • Zobacz także: Sachajko o nagonce na Kukiz’15: „To przechodzi ludzkie pojęcie”

Europoseł Patryk Jaki skomentował reakcję Izraela na przyjęcie w Polsce nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego.

– Jeżeli Izrael ma jakiekolwiek roszczenia związane z II wojną światową, to powinien się zwrócić do tych, którzy tę wojnę rozpoczęli

– powiedział.

Kryzys dyplomatyczny w relacjach polsko-izraelskich wywołało podpisanie przez prezydenta RP noweli Kodeksu postępowania administracyjnego (Kpa). Jair Lapid, szef izraelskiego MSZ, ocenił ustawę jako niemoralną i antysemicką i polecił, by charge d’affaires ambasady Izraela w Warszawie wrócił do swojego kraju na konsultacje.

Europoseł Patryk Jaki spodziewał się reakcji Izraela na podpisanie Kpa. Oburzają go żydowskie roszczenia. Podkreślił, że Polska nie powinna być adresatem roszczeń strony izraelskiej.

– Jeżeli Izrael ma jakiekolwiek roszczenia związane z II wojną światową, to powinien się zwrócić do tych, którzy tę wojnę rozpoczęli i są za nią odpowiedzialni, odpowiedzialni za te wszystkie zbrodnie, czyli do Niemiec. Z tego, co wiem, to Niemcy do dziś płacą Izraelowi ogromne pieniądze, natomiast Polsce nie zapłacili ani złotówki, pomimo że nasz kraj był główną ofiarą II wojny światowej

– powiedział europoseł.

Jaki podkreślił, że nieruchomości, które są osią sporu rzeczywiście należały po części do Żydów. Byli oni jednak z własnego wyboru obywatelami II RP.

– Ponadto w dużej mierze te nieruchomości zostały zburzone w czasie wojny, a Polacy odbudowali je samodzielnie bez żadnej pomocy. Zatem dlaczego mielibyśmy dzisiaj płacić za to dwukrotnie 

– zaznaczył Jaki.

Morawiecki: Bezpodstawna i nieodpowiedzialna decyzja

Premier Mateusz Morawiecki ocenił działania Izraela jako bezpodstawne i nieodpowiedzialne. Słowa Jaira Lapida, izraelskiego ministra spraw zagranicznych budzą zaś oburzenie każdego uczciwego człowieka. Podkreślił, że nikt, kto zna prawdę o Holokauście i cierpieniach Polski w czasie II wojny światowej, nie może godzić się na taki sposób prowadzenia polityki.

Postępowanie MSZ Izraela i negatywnie oceniło też polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i zapowiedziało podjęcie odpowiednich symetrycznych działań.

radiomaryja.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY