Masowe protesty przeciw paszportom sanitarnym we Francji. Blisko 250 tys. demonstrantów brało udział w manifestacjach

Dodano   1  
  Loading
Protesty we Francji

Protesty we Francji / fot. You Tube/ NBC News

To już piąty tydzień demonstracji przeciw przepustkom sanitarnym COVID-19 we Francji.
  • Kilkaset tysięcy Francuzów protestowało w miniony weekend przeciwko przepustkom sanitarnym COVID-19
  • Już piąty tydzień z rzędu Francuzi protestują na ulicach przeciw nadchodzącym restrykcjom
  • Od poniedziałku przepustka sanitarna także w kawiarniach, sklepach, na wystawach, w restauracjach i pociągach
  • Zobacz także: Francja: Trzecia dawka szczepionek od września

Coraz większe manifestacje

Od połowy lipca antyrządowe demonstracje stale rosną w siłę. Według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w ubiegły weekend w całym kraju brało w nich udział ponad 237 tys. ludzi. To już piąty tydzień z rzędu, jak Francuzi protestują na ulicach przeciwko obowiązkowym przepustkom sanitarnym i nowym obostrzeniom dla osób niezaszczepionych przeciw Covid-19. Jak dotąd protesty bez większych incydentów przyciągają całe rodziny i apolitycznych demonstrantów, a także opiekunów medycznych lub strażaków w mundurach i wykraczają poza sam ruch antyszczepionkowy. Demonstranci zarzucają rządowi niedoszacowanie ruchu protestu antyprzepustkowego.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Na ten weekend zaplanowanych było ponad 200 demonstracji w całym kraju. Władze szacowały je na około 250 tys. uczestników.

Nadchodzą kolejne restrykcje

Prezydent Francji Emmanuel Macron już w lipcu zapowiadał wprowadzenie kontroli sanitarnej za pomocą paszportów. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od poniedziałku.

Przepustka sanitarna będzie informować o pełnym zaszczepieniu przeciwko Covid-19 lub posiadaniu negatywnego testu. We Francji obowiązywać będzie także w kawiarniach, sklepach, na wystawach, w restauracjach i pociągach. Do tej pory obowiązywała ona jedynie osoby udające się do miejsc kultury i rozrywki. Nie obowiązuje w metrze i w transporcie podmiejskim.

Statystyki dotyczące osób zaszczepionych wzrosły ostatnio, gdy prezydent Emmanuel Macron zapowiedział w ubiegłym miesiącu plan wprowadzenia obowiązkowych przepustek sanitarnych. Do tej pory jedną dawkę szczepionki przyjęło prawie 70 proc. Francuzów, całkowicie zaszczepionych jest 57,5 proc. Macron zapowiedział na wrzesień również trzecią dawkę szczepień.

PAP

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze
54sarian
Gość
54sarian
21 sierpnia 2021 02:36

7 VIII w Katowicach około 30 000 uczestników wtym ja wzięło udział w MARSZU WOLNOŚCI, ŻADNE Z PROPAGANDOWYCH MEDIÓW TEGO FAKTU NIE WIDZIAŁO!!!!

POLECAMY