- RMN straci swoje kompetencje. O wyborze zarządu Telewizji Polskiej decydować będzie KRRiT.
- Ustawa o radiofonii i telewizji jest sprzeczna z zasadami, którymi powinien kierować się Sejm i godzi w wolność słowa w Polsce – twierdzi Juliusz Braun, członek RMN.
- Zobacz także: Australijski ekspert ds. COVID ostrzega: “Nie rozmawiajcie po wyjściu z domu”
Zadania Rady Mediów Narodowych
Do tej pory do zadań Rady Mediów Narodowych należy wyrażanie zgody na powoływanie dyrektorów oddziałów terenowych TVP S.A. oraz powoływanie rad programowych spółek publicznej radiofonii i telewizji oraz PAP S.A. RMN powołuje także kandydatów zgłoszonych przez ugrupowania parlamentarne. Pod uwagę brane są wówczas kompetencje w obszarze kultury oraz mediów, a nie działalność kandydatów czy ich poglądy.
Poprawka zaproponowana przez Konfederacje w zasadzie likwiduje RMN, oddając jej kompetencje KRRiT. Pojawia się zatem pytanie jakie zadania będzie miała RMN po ewentualnym wejściu w życie ustawy o mediach wraz z poprawkami?
Juliusz Braun komentuje
Członek RMN Juliusz Braun w rozmowie z money.pl odpowiada, że widać w tym działaniu niechlujstwo ustawodawcy. Twierdzi on, że zasady porządnej legislacji powinny jednocześnie uchylić ustawę o Radzie Mediów Narodowych. W przeciwnym razie będziemy mieć za chwile dwie sprzeczne ustawy. Według niego, przegłosowana w środę ustawa, narusza zasadę wolności mediów, a także zasady współpracy Polski i Stanów Zjednoczonych. Ponadto- twierdzi Juliusz Braun- jest sprzeczna z zasadami, którymi powinien kierować się Sejm i godzi w wolność słowa w Polsce.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Przyjęta nowelizacja prawdopodobnie zmusi amerykański koncern Discovery do sprzedaży TVN. W środę wieczorem ustawa została przegłosowana przez 228 posłów, przeciwko było 216. Projekt ten zmienia zasady przyznawania koncesji dla mediów z udziałem kapitału spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Teraz trafi do Senatu, który zapowiada intensywną pracę nad projektem.
Money.pl, Rmf4.pl