Jest nowa szczepionka. Eksperci zapewniają, że ta chroni przed transmisją wirusa

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
szczepionka COVID

Szczepionka na COVID-19 / Fot. pixabay

Szczepionka opracowana na Flinders University prawdopodobnie nie tylko chroni przed chorobą, ale także przed przenoszeniem SARS-CoV-2. Informację podaje zespół naukowców uczelni.
  • Naukowcy z Flinders University prawdopodobnie opracowali szczepionkę, która nie tylko wywołuje odporność na COVID-19, ale również zapobiega transmisji wirusa.
  • Zdaniem ekspertów, dane zebrane w badaniach na myszach i fretkach wskazują, że preparat jest bezpieczny i skuteczny.
  • Preparat będzie można przechowywać oraz transportować w standardowych lodówkach.
  • Zobacz także: Posłowie PiS nie wzięli udziału w posiedzeniu Sejmu. Powód? Wyjechali na wakacje

Szczepionka, która chroni również przed transmisją wirusa SARS-CoV-2 została opracowana przy walnym udziale sztucznej inteligencji.

„Kluczem do opanowania pandemii jest stworzenie skutecznej szczepionki przeciwko SARS-CoV-2, która nie tylko będzie zapobiegała infekcji i klinicznej chorobie, ale zablokuje także transmisję wirusa” – podkreśla Nikolai Petrovsky, lider zespołu badaczy oraz dyrektor ds. badań w firmie Vaxine Pty Ltd.

„Gdy różne kraje wchodzą w drugą, trzecią czy nawet kolejną falę, świat pilnie potrzebuje bardziej efektywnych szczepionek, szczególnie takich, które zapewnią silną ochronę przed wszystkimi nowymi wariantami wirusa i potencjalnie zablokują jego transmisję” – mówi specjalista.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Dane zebrane w badaniach na myszach i fretkach wskazują, że preparat jest bezpieczny i skuteczny. Jednocześnie wyniki badań dają nadzieję, że szczepionka potencjalnie chroni przed transmisją wirusa.

„Zebraliśmy teraz dane na temat uwalniania wirusa z nosa i rozpoczęliśmy w USA testy na chomikach, aby dokładnie sprawdzić, czy szczepionka ogranicza transmisję choroby na wolne od wirusa zwierzęta. Ochrona przed jego przenoszeniem odmieniłaby sytuację, a tego właśnie potrzebujemy, aby zapobiec kolejnym wybuchom epidemii” – informuje prof. Petrovsky.

Szczepionka ma być przy tym trwała w warunkach, które można uzyskać w standardowych lodówkach.

Zakończyła się już druga faza jej badań klinicznych i wkrótce mają zostać opublikowane wyniki.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY