Opozycja złoży wniosek o odwołanie marszałek Witek

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Elżbieta Witek

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek / Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Liderzy ugrupowań opozycyjnych - KO, Lewicy, PSL oraz Polski 2050 - podjęli rozmowy o tym, by złożyć wspólny wniosek o odwołanie marszałek Sejmu.
  • Opozycja zarzuca marszałek Sejmu Elżbiecie Witek złamanie prawa ws. reasumpcji głosowania nad odroczeniem obrad.
  • Posłowie KO poinformowali o zamiarze złożenia zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez marszałek.
  • Witek: Zasięgnęłam opinii 5 prawników, którzy potwierdzili, że ten wniosek może być głosowany na tym posiedzeniu.
  • Zobacz także: Sachajko o głosowaniu ws. lex TVN. “Nie było żadnego kupczenia”

Opozycja złoży wniosek o odwołanie marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Ma to związek z zarządzeniem przez nią reasumpcji przegranego wcześniej przez PiS głosowania nad odroczeniem obrad do 2 września.

Sejm uchwalił w środę późnym wieczorem nowelizację ustawy medialnej, która zmienia zasady przyznawania koncesji dla mediów z udziałem kapitału zagranicznego. Jej uchwalenie poprzedziły kontrowersje związane z zarządzoną przez Elżbietę Witek reasumpcją głosowania ws. odroczenia posiedzenia Sejmu. Teraz liderzy ugrupowań opozycyjnych – KO, Lewicy, PSL oraz Polski 2050 – podjęli rozmowy o tym, by złożyć wspólny wniosek o odwołanie marszałek Sejmu.

Opozycja zarzuca Witek złamanie prawa, ponieważ nie można przeprowadzić reasumpcji głosowania bez uzasadnionych wątpliwości co do jego wyniku, także w sytuacji kiedy obrady już przerwano.

Szef klubu Lewicy KrzysztofGawkowski po wznowieniu obrad Sejmu zapowiedział złożenie wniosku o odwołanie z funkcji marszałek Sejmu Witek.

Budka: To co pani robi, jest nielegalne

– Od momentu, kiedy Sejm przegłosował odroczenie obrad do 2 września, jakiekolwiek decyzje dziś nie mogą zapadać. W sposób nielegalny poddała pani pod głosowanie wniosek, który mógł być głosowany dopiero 2 września. Taka była decyzja Sejmu; to co pani robi, jest absolutnie nielegalne

– powiedział szef klubu KO Borys Budka.

Budka liczy, że pod wnioskiem podpiszą się także posłowie Konfederacji.

Lider Porozumienia Jarosław Gowin przyznał, że on sam będzie rekomendował członkom swojej partii, by zagłosowali za odwołaniem marszałek Elżbiety Witek. W jego ocenie Witek udowodniła, że „nie ma moralnego i prawnego mandatu” do sprawowania funkcji marszałka Sejmu.

Elżbieta Witek powiedziała po zakończeniu Konwentu Seniorów w środę, że otrzymała wniosek o reasumpcje głosowania ws. odroczenia posiedzenia Sejmu. Podkreśliła, że go przeanalizowała.

– Ten wniosek powołuje się na to, że „nie była podana data”. Zasięgnęłam opinii 5 prawników, którzy potwierdzili, że ten wniosek może być głosowany na tym posiedzeniu

– oświadczyła.

wiadomosci.onet.pl, gazetaprawna.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY