Niemcy: Pracownik brytyjskiej ambasady aresztowany. Współpracował z rosyjskim wywiadem

Dodano   5
  LoadingDodaj do ulubionych!
Pracownik brytyjskiej ambasady zatrzymany za szpiegostwo

Ambasada Wielkiej Brytanii w Berlinie / Fot. EPA/PAP/Clemens Bilan

Niemieckie i Brytyjskie służby aresztowały dzisiaj pracownika ambasady Wielkiej Brytanii. Wykradał on dokumenty dla rosyjskich służb specjalnych. Zdaniem brytyjskiego ministerstwa spraw wewnętrznych proceder trwał od listopada zeszłego roku.
  • Brytyjskie i Niemieckie służby aresztowały 57-letniego pracownika ambasady Wielkiej Brytanii w Berlinie
  • Mężczyzna miał wykradać dokumenty i przekazywać je za odpowiednim wynagrodzeniem specsłużbom z Kremla
  • Prokuratura nie podała do wiadomości publicznej szczegółów zatrzymania, ze względu na trwające śledztwo
  • Zobacz także: Niemcy. Koniec z darmowymi testami na COVID-19

W obliczu zacieśniania stosunków pomiędzy Rosją, a Niemcami m.in. w sferze bezpieczeństwa energetycznego, obrazujący się w rurociągu Nord Stream 2, wydają się, że zagrywki polityczne na terenie Republiki Federalnej Niemiec są zaskakujące. Aresztowanie rosyjskiego szpiega odbyło się na terenie ambasady brytyjskiej w stolicy Niemiec, z udziałem służby niemieckich i brytyjskich.

Niemieckie i brytyjskie służby zdemaskowały pracownika brytyjskiej ambasady w Berlinie podejrzanego o szpiegostwo dla Rosji. Podejrzany rosyjski szpieg został aresztowany

– podaje niemiecka prokuratura.

Niemiecka prasa podaje za prokuraturą, że służby z obu państw złapały szpiega, który pochodzi z Wielkiej Brytanii. Miał on za odpowiednim wynagrodzeniem pozyskiwać dokumenty dla rosyjskiego wywiadu. Według podanych informacji, współpracę z Rosjanami rozpoczął w listopadzie 2020 roku, przekazując przez ten czas co najmniej raz, pożądane przez rosyjskie służby dokumenty. Brytyjczyk był pracownikiem ambasady. Niemieckie służby i prokuratura nie ujawniła do tej pory stawki jaką otrzymywał od rosyjskich służb.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Brytyjczycy potwierdzają ujarzmienie szpiega

Brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych potwierdziło aresztowanie osoby, która jako pracownik miejscowy była zatrudniona dla londyńskiego rządu. Nie podano jednak żadnych szczegółów, podkreślając, że nadal odbywa się postępowanie śledcze w tej sprawie. Policja z Wielkiej Brytanii podała z kolei, że chodzi o 57-letniego mężczyznę.

Podejrzany mężczyzna został aresztowany we wtorek, 11 sierpnia, w Poczdamie. Funkcjonariusze Federalnego Urzędu Kryminalnego przeszukali jego mieszkanie i miejsce pracy. Akcję poprzedziło dochodzenie prowadzone wspólnie przez niemieckie i brytyjskie organy ścigania.

dw.com

Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY