- Nasila się nielegalna imigracja z krajów arabskich do Unii Europejskiej poprzez granice Białorusi z Polską, Litwą i Łotwą.
- Komisja Europejska wsparła rząd z Wilna negocjując z iracką władzą, aby ta zawiesiła loty z Bagdadu do Mińska.
- Idea z postawieniem muru z drutów kolczastych na granicy przypadła do gustu Brukselskim urzędnikom.
- Zobacz także: Łotewskie MSW chce wprowadzenia stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią
W ostatnim czasie nasilił się proces imigracyjny, idący głównie ze strony Białorusi, która rozszczelniła swoje granice z Unią Europejską. Na Litwę drogą lądową dotarło tysiące imigrantów z krajów Bliskiego Wschodu, co wywołało w tym kraju poważny kryzys. W tej sprawie interweniowała nawet sama Komisja Europejska, która przez lata uchodziła w tej kwestii za bardzo, a nawet zbyt radykalnie tolerancyjną.
Jak powiedział rzecznik KE ds. zagranicznych, władze w Iraku przystały na propozycję zawieszenia lotów międzynarodowych do Mińska, co ma pozwolić na ograniczenie liczby nielegalnych imigrantów, których w odwecie za nakładane sankcje białoruskie władze odprowadzają pod granicę z Unią Europejską.
Cieszymy się z bardzo konstruktywnej postawy naszych irackich partnerów i ich konstruktywnej reakcji. Iraccy partnerzy są świadomi, jak ważna jest to kwestia dla UE
– powiedział Peter Stano.
Z danych KE wynika, że od początku roku ogólna liczba osób, które nielegalnie przekroczyły litewsko-białoruską, wyniosła ponad 4 tys. W całym 2020 roku zatrzymano jedynie 81 migrantów.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Mur na granicy z Białorusią? KE nie widzi problemu
Najbardziej zaskakującym głosem ze strony Komisji Europejskiej jest brak sprzeciwu Brukseli wobec litewskim planom postawienia na granicy z Białorusią muru z drutów kolczastych, który ma utrudnić przedostawanie się nielegalnych imigrantów. Jednakże rząd z Wilna nie może w tej kwestii liczyć na wsparcie finansowe.
W ubiegłym tygodniu rząd Litwy zatwierdził w piątek projekt ustawy w sprawie budowy ogrodzenia na granicy z Białorusią, którego długość ma wynosić około 500 km. Zakłada się, że ogrodzenie powstanie w ciągu dwóch lat, a jego budowa będzie kosztowała ponad 150 mln euro. Projekt ustawy w trybie nadzwyczajnym ma zatwierdzić Sejm w przyszłym tygodniu.
Problem migracji na Litwę nasilił się pod koniec maja. UE jest przekonana, że Białoruś wykorzystuje nielegalnych migrantów, w większości Irakijczyków, jako broni przeciwko Wspólnocie, w odwecie za nałożone na Mińsk sankcje i wsparcie dla białoruskiej opozycji.
gazetaprawna.pl