Szokujący sondaż. Polacy popierają paszporty sanitarne?

sondaż
Dodano   3
  LoadingDodaj do ulubionych!
Paszport covidowy

Paszport covidowy / Fot. flickr.com

Z badania IBRiS dla "Rzeczpospolitej" wynika, że wprowadzenie nowych przepisów covidowych ma dużo więcej zwolenników niż przeciwników
  • Badanie wykonał IBRiS na zlecenie “Rzeczpospolitej”. Z sondażu wynika, że niemal 60 proc. Polaków popiera wprowadzenie paszportów covidowych.
  • W tej chwili polski rząd rozważa zaostrzenie przepisów sanitarnych. Rządzący mówią przede wszystkim o tzw. modelu hybrydowym, w którym limity nie obowiązują zaszczepionych.
  • Rzecznik rządu zapowiada, że zaostrzone zasady bezpieczeństwa epidemicznego mogą niezaszczepionym w przyszłości utrudnić korzystanie z niektórych usług.
  • Zobacz także: Kolejny złoty medal dla Polski! Dawid Tomala mistrzem olimpijskim

Z sondażu wynika, że prawie 60 proc. ankietowanych popiera wprowadzenie obowiązkowych paszportów covidowych na wzór francuski. Przeciwnego zdania jest 37 proc. osób. Polacy popierają paszporty sanitarne?

Rządzący mówią przede wszystkim o tzw. modelu hybrydowym, w którym limity nie obowiązują zaszczepionych.

Polacy popierają paszporty sanitarne

59 proc. ankietowanych w badaniu IBRiS z 31 lipca-1 sierpnia deklaruje poparcie dla obowiązku pokazywania certyfikatów szczepień przy wejściu do miejsc publicznych. „Zdecydowanie” ten pomysł popiera 33 proc., a „raczej” popiera 26 proc.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Przeciwników tego rozwiązania jest 37 proc., w tym 24 proc. jest zdecydowanie takim pomysłom przeciwnych, 13 proc. „raczej” im się sprzeciwia. Niezdecydowanych jest tylko 4 proc.

„W Polsce zdecydowaliśmy się na rozwiązanie hybrydowe. W konkretnych obszarach obowiązują limity osób, ale nie wlicza się do nich zaszczepionych. Teraz te limity są wysokie, bo sytuacja epidemiczna jest dużo lepsza. Jednak w momencie zwiększania się liczby zachorowań może zostać podjęta decyzja o zmniejszeniu limitów” – mówi „Rz” rzecznik rządu Piotr Müller .

Rząd dostrzega wyniki badań. Rzecznik rady ministrów komentuje fakt, że wg. sondażu Polacy popierają paszporty sanitarne.

„W takiej sytuacji osoby zaszczepione będą w dużo lepszej sytuacji. Np. w czasie imprez rodzinnych, w tym wesel. Każdy, kto nie jest zaszczepiony, musi się liczyć z tym, że zaostrzone zasady bezpieczeństwa epidemicznego mogą mu w przyszłości utrudnić korzystanie z niektórych usług. Dlatego już dzisiaj warto podjąć decyzję o szczepieniu – przede wszystkim z powodów zdrowotnych, ale również organizacyjnych” – dodaje Muller.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY