Francja: Rada Stanu uznała, że segregacja sanitarna jest zgodna z konstytucją

ważne
Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
FRANCE PARIS HEALTH PASS

FRANCE PARIS HEALTH PASS / PAP/EPA/IAN LANGSDON

Rada Stanu Francji uznała w czwartek, że wprowadzenie w kraju obowiązku posiadania przepustek sanitarnych, aby móc wejść do restauracji czy barów, a także wymóg szczepień przeciw COVID-19 dla pracowników służby zdrowia są zgodne z konstytucją.
  • Rada Stanu we Francji jest odpowiednikiem Trybunału Konstytucyjnego w innych systemach prawnych.
  • Najwyższa instancja sądownicza we Francji uznała, że nie można zwolnić pracownika z powodu odmowy szczepienia. Nie można również zmuszać nikogo do podjęcia kwarantanny.
  • Z drugiej strony, Rada Stanu uznała za zgodne z prawem regulacje wprowadzające segregację sanitarną na terenie państwa.
  • Zobacz także: Niemiecka stacja przeprosiła za użycie sformułowania „polskie getta”. Wpisu jednak nie usunięto

Rada, która jest odpowiednikiem trybunału konstytucyjnego w innych systemach prawnych, oceniła jednak, że nie można zwolnić osoby, zatrudnionej na kontrakcie krótkoterminowym, za odmowę szczepienia. Nie należy też zmuszać do odbycia kontrolowanej kwarantanny wszystkich, u których test wykazał zakażenie koronawirusem. Te wskazówki nie zmieniają faktu, że Rada uznała, że segregacja sanitarna we Francji jest zgodna z konstytucją.

Sprawdzenia, czy nowe nakazy sanitarne są zgodne z francuską ustawą zasadniczą, zażądali deputowani lewicy.

Obowiązek posiadania przepustek sanitarnych w miejscach rozrywki i kultury, w których zebrało się ponad 50 osób, wprowadzono we Francji 21 lipca.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Ma on zostać rozszerzony na pociągi, bary, kawiarnie, restauracje i wystawy począwszy od 9 sierpnia.

Wprowadzenie obowiązku posiadania przepustek sanitarnych wywołało masowe protesty, które odbywały się przez trzy ostatnie soboty z rzędu. W ubiegły weekend zgromadziły one w całej Francji ponad 200 tys. osób, przed tygodniem – 161 tys., a dwa tygodnie wcześniej – 110 tys. 

W głównej manifestacji w Paryżu tysiące demonstrantów opanowały okolice Placu Bastylii. Kilkaset osób odmówiło rozejścia się i stawiało czoła policji. Ta użyła pocisków z gazem łzawiącym, armatek wodnych i aresztowała kilka osób.

Ponad 3 tys. funkcjonariuszy policji i żandarmów zostało zmobilizowanych do nadzorowania demonstracji, tydzień po tym, jak demonstranci wkroczyli na aleję Champs-Elysées.

Nic one jednak nie dały, Rada Stanu stwierdziła, że segregacja sanitarna jest zgodna z konstytucją. Prawo wkrótce wejdzie w życie. Obowiązkowe szczepienia dla medyków rozważa także Polskie MZ.

pap.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY