Abp Gądecki pyta o zgodność działań rządu z Konstytucją. „Naruszono autonomię Kościoła”

Dodano   7
  LoadingDodaj do ulubionych!
Abp Stanisław Gądecki.

Abp Stanisław Gądecki. / Fot. flickr.com

Abp Gądecki krytykuje władze, wskazuje, że państwo naruszyło autonomię Kościoła i pogwałciło konstytucję.
  • Przewodniczący Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki sugeruje, że w związku z restrykcjami doszło do poważnych pogwałceń konstytucji.
  • Krytykuje władze i wskazuje, że Kościołowi został narzucony sposób postępowania w materii religijnej.
  • Abp Gądecki: Księża i wierni mają prawo bronić się przed ingerencjami w życie religijne.
  • Zobacz także: W kanadyjskiej prowincji spadła liczba aborcji. Lewicowy rząd rozczarowany szuka przyczyn

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki, opublikował w czwartek artykuł pt. „Duszpasterstwo po pandemii”, w którym krytykuje władze. Należy stwierdzić, że mimo gwarancji konstytucyjnych i konkordatowych Kościół został potraktowany gorzej niż przedsiębiorstwa handlowe – napisał.

Abp Stanisław Gądecki w artykule skupia się na kondycji Kościoła katolickiego w Polsce po dotychczasowym okresie restrykcji związanych z pandemią koronawirusa. Hierarcha krytykuje władze, wskazuje, że państwo naruszyło autonomię Kościoła tak bardzo, jak nie odważyły się nigdy żadne władze. 

– Państwo jednostronnie zawiesiło wszelkiego rodzaju zgromadzenia, na skutek czego Msze święte i nabożeństwa stały się po większej części niedostępne dla wiernych. Nic podobnego nie wydarzyło się w dwutysiącletniej historii Kościoła. Nie wydarzyło się też podczas wojen, bombardowań czy w czasach zarazy, często dotykającej ludność naszego kraju. Dokonano w ten sposób aktów, które do tej pory przysługiwały na mocy prawa kanonicznego tylko władzy kościelnej, i tylko z najpoważniejszych przyczyn

– napisał abp Gądecki.

Abp Gądecki krytykuje władze: Pogwałcono konstytucję

Hierarcha zaznacza, że podczas pandemii koronawirusa Kościołowi został narzucony sposób postępowania w materii religijnej. Krytykuje władze i pyta o zgodność tych działań z konkordatem i konstytucją. Sugeruje, że doszło do bardzo poważnych pogwałceń tych dokumentów.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Abp Gądecki powołał się na polską konstytucję, która wyraźnie mówi, że radykalne ograniczenia swobód obywatelskich mogą być zastosowane tylko po wprowadzeniu stanu nadzwyczajnego. Wskazał też na zapisy konkordatu, z których wynika jasno, że polskie władze bardzo silnie przekroczyły swoje uprawnienia.

Hierarcha zaznacza, że nie zachowano w tym przypadku suwerenności Kościoła.

Księża i wierni mają przecież prawo bronić się przed ingerencjami w życie religijne, a świątynie zgodnie z prawem – jako miejsca święte – winny cieszyć się autonomią

– podkreśla hierarcha.

Abp Gądecki zauważa też, że władze nie konsultowały swoich decyzji z Kościołem, często stawiając biskupów przed faktami dokonanymi.

W sumie, należy stwierdzić, że mimo gwarancji konstytucyjnych i konkordatowych Kościół został potraktowany gorzej niż przedsiębiorstwa handlowe; jako dziedzina niekonieczna do życia

– napisał Abp Gądecki.

pch24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
7 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY