- Według informacji ukraińskiego resortu zdrowia, zgon 47-latka nie musiał być spowodowany szczepieniem. Ministerstwo Zdrowia podaje, że preparatem z tej samej fiolki zaszczepiono jeszcze pięć innych osób.
- Zgodnie z prawem, w sprawie zgonu mężczyzny wszczęto śledztwo. Komunikat wydał także Pfizer, którego preparatem zaszczepiono zmarłego pacjenta.
- Koncern farmaceutyczny zaznacza, że w tej chwili nie udowodniono żadnego związku między szczepieniem, a zgonem mężczyzny. Pfizer złożył kondolencje rodzinie zmarłego 47-latka.
- Zobacz także: Spór wokół ustawy lex Izera. Pseudoekolodzy blokują rozwój elektrycznych aut
Jak podano śmierć może nie mieć żadnego związku z przyjętą chwilę wcześniej szczepionką. Pięć osób, które zostało zaszczepiono z tej samej fiolki co mężczyzna, który zmarł, było w dobrym stanie. Jednak zgodnie z obowiązującym prawem, zgon 4 godziny po szczepieniu należy zgłosić.
Zgon 4 godziny po szczepieniu należy wyjasnić
Stwierdzono, że zgodnie z prawem ukraińskim i międzynarodowymi standardami organizacji nadzoru nad bezpieczeństwem farmakoterapii w zakresie zdarzeń niepożądanych po szczepieniach, każdy zgon, który nastąpił w ciągu 30 dni od szczepienia musi zostać zbadany.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
W związku ze sprawą Pfizer wydał oświadczenie. W opinii koncernu, zgon 4 godziny po szczepieniu nie musi być spowodowany szczepieniem.
“Nasze myśli są z pogrążoną w żałobie rodziną. Bardzo poważnie podchodzimy do zdarzeń niepożądanych, które są potencjalnie związane z naszą szczepionką COVID-19, BNT162b2. W tej chwili zwracamy uwagę, że w tym przypadku nie ustalono żadnego związku przyczynowego” – czytamy.
“Do tej pory ponad 400 milionów ludzi na całym świecie zostało zaszczepionych naszą szczepionką. Ważne jest, aby zauważyć, że poważne zdarzenia niepożądane, które nie są związane ze szczepionką, niestety mogą wystąpić z podobną częstotliwością, jak w populacji ogólnej” – dodano.
Zaszczepieni Ukraińcy mogą otrzymać certyfikat w formie cyfrowej albo papierowej. Oprócz informacji o zakończonym szczepieniu, władze zamieszczą tam też dane dotyczące wyniku testu PCR i przebytej choroby COVID-19. Certyfikat ma obowiązywać 180 dni od przyjęcia ostatniej dawki szczepionki. Trwają negocjacje w sprawie uznania ukraińskich certyfikatów przez UE.
nczas.com