Zabytkowy kościół w Bierdzanach owinięty folią. O co chodzi?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Kościół w Bierdzanach

Kościół owinięty folią / Fot. PAP/Krzysztof Świderski

Zabytkowy kościół w Bierdzanach został owinięty folią. Ma to związek z procesem fumigacji, który ma pomóc pozbyć się korników.

Kościół św. Jadwigi Śląskiej w Bierdzanach w woj. opolskim został szczelnie owinięty folią. Powodem są korniki.

Zabytkowy kościół w Bierdzanach został owinięty folią. Ma to związek z procesem fumigacji, który pomoże pozbyć się korników z drewnianej budowli.

– Że coś z kościołem trzeba zrobić zauważyli już także parafianie. Zżerają go korniki. To stara budowla wzniesiona w 1711 roku w miejscu jeszcze starszej – pod wezwaniem św. Walentego z 1410

– powiedział ks. Gerard Wilk, proboszcz parafii w Bierdzanach.

Dodał, że kościół został owinięty folią, ponieważ był to jedyny sposób, aby przetrwał.

– Najlepszym sposobem na wytępienia tych szkodników jest fumigacja – ale to kosztowny zabieg na który parafia nie mogłaby sobie sama pozwolić

– wyjaśnił starosta opolski Henryk Lakwa. 

Ponieważ prace są kosztowne i pochłoną 120 tys. zł, na ochronę zabytku zrzucili się nie tylko parafianie, ale też urząd marszałkowski i starostwo powiatowe. Kościół został szczelnie owinięty białą folią. Ta „kwarantanna” dla kościoła jest konieczna, bo folia stanowi izolację dla chemikaliów, które zostaną rozpylone w środku.

Fumigacja to skuteczny sposób na zwalczanie szkodników, w tym korników. Za pomocą substancji chemicznych wtłaczanych do pod ciśnieniem – w formie dymu, pary lub gazu – do szczelnie opakowanego przedmiotu, mebla czy – jak to się dzieje w Bierdzanach – całego budynku.

opowiecie.info, opole.naszemiasto.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY