Pfizer wywołuje chorobę oczu? Naukowcy rozwiali wątpliwości

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
oko

oko / fot. pixnio.com

"Jerusalem Post" donosi o wynikach badań izraelskich naukowców. Według nich wystąpienie rzadkiej choroby oka, zapalenia przedniego odcinka błony naczyniowej, może być związane ze szczepionką Pfizer/BioNTech.
  • “Jerusalem Post” udostępniło wyniki badań izraelskich uczonych. Były one odpowiedzią na obserwację częstych zapaleń błony naczyniowej oczu po szczepieniu preparatem Pfizer.
  • Prof. Zohar Chabot-Wilner poinformowała o wynikach badań. Jej zdaniem szczepionka nie wpływa negatywnie na kondycję wzroku.
  • Wilner zaznaczyła jednak, że jeśli wystąpi zapalenie błony naczyniowej oka po szczepionce, należy zgłosić się do specjalisty.
  • Zobacz także: Sondaż. Zimny prysznic dla Donalda Tuska. Jak Polacy oceniają jego powrót do PO?

Prowadząca badanie prof. Zohar Chabot-Wilner z Centrum Medycznego Suraski w Tel Awiwie poinformowała, że zapalenie błony naczyniowej oka rozwinęło się w przypadku 23 oczu u osób, które otrzymały dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19. Pojawiło się ono w ciągu dwóch tygodni po otrzymaniu pierwszego zastrzyku lub w ciągu miesiąca po drugim. Preparat Pfizer wywołuje chorobę oczu?

Ośmioro pacjentów miało wcześniej zapalenie błony naczyniowej oka, od roku temu do 15 lat temu. Większość przypadków była łagodna, trzy ciężkie. Wszystkie można było leczyć miejscowymi kortykosteroidami i kroplami. Tylko w jednym przypadku nastąpiło pogorszenie po otrzymaniu drugiej dawki, ale po odpowiednim leczeniu choroba ustąpiła.

Badanie pod koniec okresu kontrolnego wykazało, że we wszystkich oczach poprawiła się ostrość wzroku, a choroba całkowicie ustąpiła. Nie udowodniono więc, że Pfizer bezpośrednio wywołuje chorobę oczu.

“Konkluzja jest taka, że polecam szczepienie osobom z zapaleniem błony naczyniowej oka lub bez” – podkreśliła okulistka cytowana przez portal kanału 20. telewizji izraelskiej.

Zaznaczyła jednak, że jeśli u kogokolwiek pojawi się zapalenie błony naczyniowej oka po szczepionce, musi być odpowiednio leczony. Jeśli problem pojawi się po pierwszej dawce, i tak trzeba przyjąć drugą.

Wyniki badania zostały przyjęte do publikacji przez czasopismo okulistyczne „Retina”.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY