W Przemyślu odnaleziono ukryty cmentarz. „Ktoś dołożył wielu starań, aby nie zostało po nim śladu”

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Cmentarz w Przemyslu

Ukryty cmentarz, Przemyśl / Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Członkom związku z Przemyśla udało się odnaleźć mogiły zmarłych podczas I Wojny Światowej żołnierzy. Wszystkie odkrycia mają pełne odzwierciedlenie w dokumentach. 

Członkowie Związku Gmin Fortecznych z Przemyśla odnaleźli ukryty cmentarz z czasów I Wojny Światowej. Przewodniczący związku zaznaczył, że dokonano wielu starań, aby cmentarz nie został odnaleziony.

– Teraz już jednoznacznie możemy stwierdzić, że mamy do czynienia z cmentarzem wojennym z okresu I wojny światowej przy ul. Kasztanowej. Dzisiejsze prace zakończyły się pełnym sukcesem. Kontynuować je będziemy w najbliższych dniach 

– napisał na Facebooku Mirosław Majkowski, przewodniczący Związku Gmin Fortecznych.

Ukryty cmentarz i szczątki żołnierzy

To właśnie członkom związku z Przemyśla udało się odnaleźć mogiły zmarłych podczas I Wojny Światowej żołnierzy. Majkowski poinformował, że wszystkie odkrycia mają pełne odzwierciedlenie w dokumentach. 

W otwartej mogile rzędowej szczątki chowane były w drewnianych trumnach. Chowano po dwóch żołnierzy w jednym grobie. (…) W ten sposób chowano podczas oblężenia zmarłych w przemyskich szpitalach wojskowych. Żołnierzy układano po dwóch w jednej trumnie głowami po przeciwstawnych stronach. Trumny przylegały do siebie bokami. W ten sposób oszczędzano miejsca na cmentarzu 

– można przeczytać w poście Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl na Facebooku .

Członkom związku udało się odnaleźć nie tylko cmentarz, ale również fundamenty budynków laboratorium artyleryjskiego i wytwórni amunicji strzeleckiej oraz kamienną rynnę do odprowadzania wody z placu.

– Nawiasem mówiąc prace ziemne pokazały, że ktoś dołożył wielu starań, aby ślad po cmentarzu nie został

– skomentował Mirosław Majkowski.

Związek Gmin Fortecznych szuka grobów masowych ze szczątkami żołnierzy przeniesionych z likwidowanych cmentarzy m.in przy fortach VI Iwanowa Góra, VII Prałkowce, z Krasiczyna, Cykowa, Dubiecka, Średniej i kilku innych.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

eska.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY