USA zwracają Irakowi starożytne skarby skonfiskowane po inwazji

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Flaga USA

Flaga USA / Fot. Pxhere

Stany Zjednoczone zaczęły zwracać skonfiskowane skarby po inwazji w 2003 r. Irakowi.

USA zwraca Irakowi skarby skonfiskowane po 2003 r. Irackie ministerstwo kultury i spraw zagranicznych twierdzi, że Bagdad osiągnął porozumienie z władzami USA.

USA zwraca ponad 17 tys. skarbów

Według irackich urzędników Stany Zjednoczone zaczęły zwracać skonfiskowane skarby. Ponad 17 tys. starożytnych artefaktów, zrabowanych i przemyconych z Iraku po inwazji USA w 2003 roku, w wyniku której obalony został rząd Saddama Husajna. Z Iraku wywieziono wówczas dziesiątki tysięcy antyków.

Jeszcze więcej wywiozło z kraju lub zniszczyło Państwo Islamskie w latach 2014-2017. USA zwraca Irakowi ok. 17 tysięcy zrabowanych starożytnych skarbów.

Jednym ze starożytnych artefaktów, który USA zwraca do Iraku, jest m.im. licząca 3,5 tys. lat tabliczka z częścią zapisu o Gilgameszu, legendarnym sumeryjskim władcy. Epos o Gilgameszu to jeden z pierwszych przykładów dzieł literackich w historii.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Amerykańskie władze przejęły przemyconą do USA tabliczkę z fragmentem eposu w 2019 roku. Wcześniej, w 2003 roku, kupił ją na aukcji w Londynie jeden z marszandów z Oklahomy, a tabliczka została wystawiona w muzeum w Waszyngtonie. W ubiegłym miesiącu sąd orzekł jej przepadek.

– Bezcenna tabliczka zostanie zwrócona do Iraku w przyszłym miesiącu, po zakończeniu procedur prawnych

– powiedział we wtorek minister kultury Hassan Nadhim agencji Reuters.

W styczniu 2012 r. Niemcy oddały Irakowi 45 zabytków. Wśród nich znalazła się m.in. złota czara sprzed 6500 lat, sumeryjski topór i kamień z asyryjskiego pałacu.

rp.pl, rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY