Kościół udzielający ślubów jednopłciowych wygrał z Ziobrą

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Flaga LGBT na ulicy Włoch.

Flaga LGBT na ulicy Włoch. / Fot. flickr.com

Sąd wstrzymał decyzję MSWiA o wykreśleniu Reformowanego Kościoła Katolickiego, który udziela ślubów jednopłciowych. Tym samym wspólnota wygrała z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą.
  • Reformowany Kościół Katolicki, który udziela ślubów jednopłciowych wygrał z prokuratorem generalnym Zbigniewem Ziobrą.
  • Ziobro chciał wykreślenia Kościoła z rejestru związków wyznaniowych.
  • Kościół funkcjonuje legalnie od stycznia 2020 r., kiedy to do rejestru Kościołów i innych związków wyznaniowych wpisało ją MSWiA.
  • Zobacz także: Raport NIK w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Wykryto “mechanizmy korupcjogenne”

Sąd wstrzymał decyzję MSWiA o wykreśleniu Reformowanego Kościoła Katolickiego, który udziela ślubów jednopłciowych, informuje „Rzeczpospolita”. Na wykreślenie naciskał m.in. minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wstrzymał decyzję o wykreśleniu wspólnoty z rejestru związków wyznaniowych.

– Wykonanie zaskarżonej decyzji przed zbadaniem jej legalności przez sąd administracyjny może spowodować dla skarżącego skutki trudne do odwrócenia

– to fragment uzasadnienia do postanowienia, które wydał Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Sąd zdecydował o wstrzymaniu wykreślenia z rejestru Reformowanego Kościoła Katolickiego w Polsce, który posiada ponad stu wiernych i osiem wspólnot w całym kraju.

Tęczowy Kościół wygrał z Ziobrą i MSWiA

W ten sposób ten tęczowy Kościół wygrał z MSWiA i prokuratorem generalnym Zbigniewem Ziobrą. To właśnie minister sprawiedliwości najbardziej naciskał na delegalizację wspólnoty.

Kościół funkcjonuje legalnie od stycznia 2020 r., kiedy to do rejestru Kościołów i innych związków wyznaniowych wpisało ją MSWiA. W przypadku Reformowanego Kościoła Katolickiego procedura trwała trzy lata, a prokurator generalny nie brał w niej udziału. Sprzeciw wniósł dopiero pół roku po rejestracji.

Wspólnota mieści się w nurcie starokatolicyzmu, przyjmuje więc wiarę Kościoła pierwszego tysiąclecia. To prawdopodobnie pierwsza legalnie zarejestrowana w Polsce wspólnota chrześcijańska, w której można zawrzeć małżeństwa jednopłciowe.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

15 września 2020 r. MSWiA zdecydowało o nieważności rejestracji, a z uzasadnienia wprost wynikało, że chodzi o małżeństwa LGBT. W październiku reformowani katolicy złożyli w MSWiA wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Jednak w grudniu 2020 r. MSWiA podtrzymało decyzję z września, na co tęczowy Kościół złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który to 17 czerwca zdecydował o jej wstrzymaniu.

Postanowienie o wstrzymaniu decyzji o wykreśleniu nie oznacza jednak zakończenia sprawy, a na ostateczne orzeczenie WSA trzeba jeszcze poczekać.

rp.pl, wiadomosci.onet.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY