Polski Ład po raz kolejny uderza w przedsiębiorców! “Zapłacą podatek nawet w przypadku strat finansowych”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Blok mieszkalny

Blok mieszkalny / Fot. Canva

Konfederacja Lewiatan alarmuje, że Polski Ład obciąży w dodatkowy sposób branżę zajmującą się wynajmowaniem mieszkań. Przedsiębiorcy trudniący się na tym rynku będą musieli płacić podatek od uzyskanych przychodów. Od 8,5 procent dla 100 tysięcy złotych oraz 12,5 procent dla pozostałej kwoty.
  • Przedsiębiorcom nie przypadły do gustu propozycje zawarte w programie Polski Ład, który hucznie promują politycy Prawa i Sprawiedliwości.
  • Konfederacja Lewiatan ostrzega, że propozycje nałożenia 8,5 procentowego oraz 12,5 procentowego podatku dla wynajmujących mieszkania odbije się na tym rynku.
  • Eksperci alarmują, że wraz z tym podatkiem wzrośnie również procent składki zdrowotnej, którą będą musieli odprowadzać przedsiębiorcy.
  • Zobacz także: Rząd ograniczy pomysłowość supermarketów ws. zakazu handlu w niedzielę

Wdrażany przez rząd Mateusza Morawieckiego Polski Ład, stanowiący element unijnego Programu Odbudowy napotyka na coraz liczniejsze przeszkody oraz spotyka się z narastającą krytyką przedsiębiorców. Konfederacja Lewiatan zauważyła, że wynajmujący mieszkania mogą stracić na zmianach podatkowych. Może to dotknąć nawet pół miliona osób.

Wynajmujący będą musieli zapłacić podatek, nawet jeżeli będą ponosić straty

– ostrzega stowarzyszenie przedsiębiorców.

Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą polegająca na wynajmowaniu mieszkań, stracą prawo do amortyzowania nieruchomości. Do tej pory przychody z takiego wynajmu były rozliczane na zasadach ogólnych. Trzeba było zapłacić podatek od zysku, czyli różnicy między przychodami z wynajmu, a kosztami takimi jak remont, spłacany kredyt i czynsz. 

Polski Ład zakłada, że podatek trzeba będzie płacić ryczałtem od przychodów uzyskanych z wynajmu. Według nowych zasad państwowa danina będzie wynosić 8,5 procent dla przychodu do stu tysięcy złotych oraz 12,5 procent dla kwoty wyższej od poprzedniego progu.

Ryczałtowcy ewidencyjni po wprowadzeniu Polskiego Ładu zapłacą więcej niż obecnie, ponieważ program nie zakłada opłacalności dla osób rozliczających się z fiskusem.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Wyższa składka zdrowotna?

W rządowym projekcie znajduje się zapowiedź obniżenia stawek opodatkowania. Według ekspertów, proponowana przez rząd obniżka jest pozorna, bo rząd jedną ręką obniża stawki, a drugą podnosi wysokość składki zdrowotnej. Nowa wysokości składki wyniesie jedną trzecią stawki ryczałtu, czyli np. przedsiębiorca opodatkowany 12 procentowym ryczałtem zapłaci jeszcze składkę w wysokości czterech procent przychodu. 

Można powiedzieć, że przedsiębiorcy rozliczający się ryczałtem ewidencjonowanym będą mieli stawkę o 1/3 podniesioną

– wyjaśnił Piotr Juszczyn z firmy InPost.

Obniżki z 17 do 14 procent przewidziano dla branży budowlanej, zawodów medycznych i technicznych. Dla IT stawka ma spaść z 15 do 12 procent.

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY