Litwa zawraca nielegalnych migrantów z Białorusi. “Wszelkimi legalnymi sposobami”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Obóz dla imigrantów na poligonie w Rudnikach, Litwa

Obóz dla imigrantów na poligonie w Rudnikach, Litwa / Fot. PAP/EPA/Toms Kalnins. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Litewskie MSW chce, aby funkcjonariusze zaczęli zawracać nielegalnych migrantów na Białoruś. W ciągu nocy zawróconych zostało kilka grup.
  • Litewskie MSW chce, aby funkcjonariusze zaczęli zawracać nielegalnych migrantów na Białoruś.
  • Litewskie służby graniczne mieli w ciągu nocy zawrócić kilka grup imigrantów.
  • Wiceminister spraw wewnętrznych: Litwa nie może więcej przyjmować stale rosnącego potoku uchodźców, oprócz tego nielegalne przekroczenie granicy to działanie bezprawne.
  • Zobacz także: Czwarte samobójstwo policjanta po zamieszkach na Kapitolu

Litewska służba graniczna, po dwóch miesiącach kryzysu migracyjnego, zawraca nielegalnych migrantów na Białoruś. – Mogą wszelkimi legalnymi sposobami zawrócić migrantów i pokazać im w którą stronę iść – zaznaczył litewski wiceminister spraw wewnętrznych.

Szefowa litewskiego MSW 2 sierpnia wieczorem podpisała rozporządzenie pozwalające funkcjonariuszom zawracać migrantów, którzy usiłują w miejscach zakazanych przedostać się z Białorusi na Litwę.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Litewscy funkcjonariusze mieli w ciągu nocy zawrócić kilka grup imigrantów, korzystając ze wsparcia żandarmerii i psów tropiących. Informację taką podał szef Służby Ochrony Granicy Państwowej Litwy Rokas Pukinskas.

Potwierdził ją wiceminister spraw wewnętrznych Arnoldas Abramavičius.

– Litwa nie może więcej przyjmować stale rosnącego potoku uchodźców, oprócz tego nielegalne przekroczenie granicy to działanie bezprawne

– słowa wiceministra zacytował portal Delfi.

Jak dodał Abramavičius pogranicznicy „mogą wszelkimi legalnymi sposobami zawrócić migrantów i pokazać im w którą stronę iść.” Ostrzegł też, że funkcjonariusze mogą użyć siły „co zależy od okoliczności, od nastroju migrantów”.

Wzrost liczby migrantów

Minionej doby na litewsko-białoruskiej granicy zatrzymano 185 migrantów, tym samym ich liczba na Litwie wzrosła do 4026. W całym 2020 roku zatrzymano jedynie 81 migrantów.

Migranci to głównie obywatele Iraku. Przybywają oni na Białoruś legalnie, a następnie przekraczają już nielegalnie granicę z Litwą, by dostać się do Unii Europejskiej. Litewscy politycy oskarżają Białoruś, że dzieje się to przy biernej postawie jej służb bezpieczeństwa lub wręcz przy ich pomocy.

W poniedziałek w miasteczku namiotowym zbudowanym dla migrantów na poligonie wojskowym w Puszczy Rudnickiej wybuchły zamieszki. Migranci domagali się wolności i poprawy warunków życia. Funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego i armatek wodnych.

kresy.pl, pulshr.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY