USA: Republikanie twierdzą, że wirus wydostał się z chińskiego laboratorium

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Test na obecność koronawirusa.

Test na obecność koronawirusa. / Fot. Pixabay

W poniedziałek opublikowano raport Partii Republikańskiej, który ukazuje przewagę dowodów potwierdzających tezę, że wirus SARS CoV-2 wydostał się z ośrodka badawczego w chińskim mieście Wuhan.
  • Partia Republikańska zaprezentowała raport dotyczący pochodzenia wirusa SARS CoV-2. Zdaniem przedstawicieli Partii Republikańskiej prawdopodobna jest hipoteza, że wirus został stworzony i wypuszczony z laboratorium.
  • Władze ChRL zdecydowanie zaprzeczają wersji mówiącej o sztucznym pochodzeniu wirusa. Popierają one tezę, że COVID-19 powstał naturalnie przeniesiony ze zwierząt na ludzi.
  • Prezydent Joe Biden nakazał agencjom wywiadowczym przyśpieszenie postępowania dotyczącego pochodzenia wirusa.
  • Zobacz także: Sondaż. Czy Polska powinna opuścić UE? Sprawdź, co myślą Polacy

Dokument przygotowany przez Republikanów upublicznił najwyższy rangą przedstawiciel tej partii w komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Raport wzywa do przeprowadzenia dwupartyjnego śledztwa w sprawie źródeł pandemii COVID-19. Z dokumentu Republikanów wynika, że wirus prawdopodobnie wydostał się z chińskiego laboratorium.

Wirus wyciekł z chińskiego laboratorium? Republikanie mają dowody

Raport przytacza “liczne dowody” na to, że naukowcy z Wuhańskiego Instytutu Wirusologii, wspomagani przez amerykańskich ekspertów oraz chińskie i amerykańskie fundusze rządowe, pracowali nad modyfikacją koronawirusów w celu zakażenia ludzi. Takie działania jednak, jak podaje Reuters, mogły być ukryte.

Władze Chińskiej Republiki Ludowej zaprzeczają, że genetycznie zmodyfikowany koronawirus wydostał się z ośrodka w Wuhanie w prowincji Hubei. W środkowych Chinach pierwsze przypadki zakażenia wykryto w 2019 roku. Naturalne pochodzenie SARS-CoV-2 to wiodąca, ale wciąż nieudowodniona teoria badana przez część ekspertów. Pekin zaprzecza również oskarżeniom o tuszowanie sprawy.

Inni eksperci podejrzewają, że pandemia została wywołana przez wirus zwierzęcy prawdopodobnie przeniesiony na ludzi. Miało się to stać na targu owoców morza Huanan w pobliżu Wuhańskiego Instytutu Wirusologii.

“Teraz uważamy, że nadszedł czas, aby całkowicie odrzucić targ jako źródło pochodzenia koronawirusa. Uważamy również, że przeważająca część dowodów pokazuje, iż wirus rzeczywiście wyciekł z Wuhańskiego Instytutu Wirusologii i że stało się to mniej więcej przed 12 września 2019 roku” – czytamy w raporcie Republikanów.

Raport przytacza nowe i niedostatecznie zbadane informacje na temat protokołów bezpieczeństwa w laboratorium. W tym znajduje się wniosek z lipca 2019 roku o 1,5 mln USD na remont systemu przetwarzania niebezpiecznych odpadów dla obiektu, który miał niecałe dwa lata.

W kwietniu bieżącego roku jedna z głównych amerykańskich agencji wywiadowczych przekazała, że zgadza się z konsensusem naukowym. Mówi on, że wirus nie został stworzony przez człowieka ani zmodyfikowany genetycznie. Prezydent USA Joe Biden nakazał amerykańskim agencjom wywiadowczym przyspieszyć postępowania dotyczące pochodzenia koronawirusa i przedstawić raport w ciągu 90 dni.

Źródło zaznajomione z bieżącymi ocenami służb specjalnych powiedziało Reuterowi, że amerykańska społeczność wywiadowcza nie ustaliła, czy wirus pochodzi od zwierząt, czy też wyciekł z laboratorium w Wuhanie.

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY