- Mobilne punkty szczepień w Podlaskiem obejmowały 11 parafii, które uczestniczyły w akcji. W jej wyniku zaszczepiły się 632 osoby.
- Szczepienia wykonywano także na stadionie miejskim w Białymstoku. Wykorzystano do tego mecz piłkarskiej ekstraklasy, który zgromadził tłumy kibiców.
- Do szczepień zachęca również wojewoda podlaski, który uważa, że szczepienia są najskuteczniejszą ochroną przed wirusem i powikłaniami.
- Zobacz także: Pfizer i Moderna chcą osiągnąć jeszcze lepsze wyniki finansowe. Mieszkańcy UE zapłacą więcej za covidowe preparaty
W Podlaskiem można było w niedzielę zaszczepić się w kilkunastu tymczasowych punktach szczepień przeciw COVID-19. Najwięcej utworzono ich przy parafiach, m.in. w Łomży, Mońkach, Krypnie, Sejnach, Świętej Wodzie, Dąbrowie Białostockiej czy Siemiatyczach. Mobilne punkty szczepień nie cieszyły się jednak szczególnie dużą popularnością.
W niedzielę wieczorem Podlaski Urząd Wojewódzki poinformował, że w punktach przy 11 parafiach ze szczepień skorzystały w niedzielę w sumie 632 osoby.
Był też punkt na Jarmarku Dominikańskim w Choroszczy k. Białegostoku. Szczepienia wykonywano też na miejskim stadionie w stolicy województwa, gdzie wieczorem swój mecz w piłkarskiej ekstraklasie rozegrała Jagiellonia. Dane z tych dwóch ostatnich miejsc mają być znane w poniedziałek.
Informując kilka dni temu o niedzielnej akcji, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski zachęcał do szczepień; mówił, że są najskuteczniejszą ochroną prze wirusem i powikłaniami.
“Nie chcemy takiej sytuacji, żeby nasze podlaskie szpitale były zajmowane przez osoby, które będą musiały być hospitalizowane z tego tytułu, że uległy zakażeniu i ich stan zdrowia wymaga hospitalizacji” – mówił wojewoda.
Przyznał, że województwo Podlaskie nie jest liderem szczepień, mimo że w regionie są stacjonarne i powszechne punkty szczepień.
Jednak podkreślił, że te akcje trzeba kierować w tej chwili w inne miejsca.
“Stąd też podjęliśmy ostatnio inicjatywy, by wyjść do osób, które się jeszcze nie zaszczepiły” – dodał.
Do tej pory, według najnowszych danych, w Polsce w pełni zaszczepiono ponad 17,5 mln osób. Łącznie podano niemal 34,5 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19.
tvp.info