Dołącz do Marszu Powstania Warszawskiego 2021. Zobacz harmonogram i trasę

ważne
Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!

Marsz Powstania Warszawskiego rozpocznie się tradycyjnie o godz. 17:00 na Rondzie Romana Dmowskiego w centrum Warszawy. To już dziesiąty raz, kiedy polscy patrioci uczczą pamięć bohaterów walczących z niemieckim okupantem.
  • Celem zgromadzenia jest przypomnienie bohaterstwa powstańców w walce z totalitaryzmem niemieckim oraz wspólnego poświęcenia się w walce o niepodległą Ojczyznę.
  • Wydarzenie rozpocznie się o godz. 16:25 konferencją i okolicznościowymi przemówieniami.
  • O godz. 17:20 marsz przejdzie Alejami Jerozolimskimi, Nowym Światem, Krakowskim Przedmieściem do Placu Krasińskich.
  • Czytaj także: Powstanie Warszawskie – geneza, konsekwencje i opinie

Marsz Powstania Warszawskiego 2021

Roty Marszu Niepodległości zapraszają na obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W dniu 1 sierpnia z Ronda im. Romana Dmowskiego na Plac Krasińskich przejdzie marsz upamiętniający bohaterską i tragiczną walkę umęczonego niemieckim zniewoleniem miasta. Celem zgromadzenia jest przypomnienie bohaterstwa powstańców w walce z totalitaryzmem niemieckim oraz wspólnego poświęcenia się w walce o niepodległą Ojczyznę. Data 1 sierpnia to dzień ważny nie tylko dla mieszkańców Warszawy, ale również wszystkich polskich patriotów.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 16:25 konferencją dla przedstawicieli mediów, na której wystąpi m.in. Robert Bąkiewicz. Następnie odbędą się przemówienia organizatorów oraz specjalnie zaproszonych gości. Godzina „W” zostanie upamiętniona minutą ciszy oraz odśpiewaniem hymnu. O godz. 17:20 wyruszy marsz i przejdzie Alejami Jerozolimskimi, Nowym Światem, Krakowskim Przedmieściem do Placu Krasińskich. Organizatorzy zachęcają do przyniesienia biało-czerwonych flag. Zaraz po Marszu odbędzie się koncert Norberta Smolińskiego “Smoły” z rockowego zespołu Contra Mundum.

Link do wydarzenia: Marsz Powstania Warszawskiego 2021

Organizacja każdego wydarzenia to ogromny wysiłek zarówno pod względem zaangażowania wolontariuszy, jak również finansowym. Dlatego organizatorzy zwracają się do Państwa z prośbą o wsparcie działań. W tym momencie trwa zbiórka na rzecz organizacji Marszu Powstania Warszawskiego.

Link do zbiórki mającej na celu wsparcie finansowe organizacji marszu: Zbiórka

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Powstanie Warszawskie

Na początku 1944 r. nacierająca na Niemców Armia Czerwona przekroczyła granicę Rzeczypospolitej. Po odrzuceniu wysuniętej przez władze RP oferty współdziałania wojskowego z Sowietami, 12 stycznia komendant główny Armii Krajowej gen. Tadeusz Komorowski wydał rozkaz nr 126, zapowiadający wsparcie Armii Czerwonej w walce z Niemcami, “w miarę naszych sił i interesów państwowych”. Tak rozpoczęła się akcja “Burza”, która miała na celu m.in. uświadomienie władzom sowieckim, że na wyzwolonych z okupacji niemieckiej terenach Polski, w granicach sprzed 1939, gospodarzami są Polacy, uznający władzę Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie, który był jedynym reprezentantem państwa polskiego. Zanegowany został aliancki podział na strefy operacyjne, w myśl którego Polska znajdowała się w sowieckiej strefie operacyjnej.

Początkowo plan „Burzy” nie przewidywał powstania w stolicy, jednak 31 lipca 1944 r., po rozmowach między komendantem AK gen. Tadeuszem Komorowskim-Borem i delegatem rządu na kraj Janem S. Jankowskim, ustalono na dzień 1 sierpnia 1944 r. godz. 17 (godzina W) termin wybuchu powstania w Warszawie. Podjęta decyzja była spowodowana obawą przed przejęciem władzy w stolicy przez proradziecką Armię Ludową i Armię Czerwoną.

Powstańcy stanęli do walki mając w swoich szeregach 36 tys. żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych i mniejszych formacji, dysponując małą ilością sprzętu i słabym uzbrojeniem. Przeciwko nim stanęły doborowe oddziały niemieckie, wyposażone w bardzo dobry sprzęt (broń pancerna, artyleria, lotnictwo). Pomimo rażącej dysproporcji, powstańcy opierali się przez 63 dni, dając wyjątkowe świadectwo odwagi. Zginęły tysiące warszawiaków, a niemiecki okupant po ustaniu działań zbrojnych, niemal całkowicie zrównał z ziemią lewobrzeżną część miasta.

Niezłomny duch żołnierzy powstania jest odtąd inspiracją dla kolejnych pokoleń Polaków, nie tylko mieszkających w Warszawie. Są wzorem również dla nas. Dlatego w rocznicę wybuchu sierpniowej insurekcji oddajemy hołd ich męstwu i chylimy głowy przed cieniami poległych i pomordowanych.

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY