Zmiany w funkcjonowaniu PE? Europosłowie chcą więcej debat na pilne i aktualne tematy

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Flagi UE

Flagi UE / Fot. ALEXANDRE LALLEMAND/Unsplash

Powołane przez przewodniczącego PE, Davida Sassoli, grupy europosłów, przygotowały propozycje zmian w funkcjonowaniu Parlamentu Europejskiego. Chcą m.in. zmiany trybu głosowania po debatach, czy możliwości wniesienia wotum nieufności w stosunku do komisarzy. Proponowane rozwiązania najprawdopodobniej testowane będą na jesieni tego roku.

Proponowane zmiany

Europosłowie uznali, że za mało czasu poświęca się debatom poruszającym pilne i aktualne problemy. Chcąc to zmienić, zaproponowali zmniejszenie ilości podejmowanych tematów na sesji plenarnej, w zamian wydłużając debaty i czas na udzielanie komentarzy. Co więcej, debaty zaś wymagające głosowania nad przyjęciem rezolucji – według europosłów – winny odbywać się jeszcze tego samego dnia. Obecnie takie głosowania posłowie przeprowadzają następnego dnia.

Jednocześnie posłowie chcieliby zmodyfikować obecne zasady co do głosowania nad wotum nieufności. Domagają się możliwości głosowania nie tylko przeciw Kolegium Komisarzy, ale także przeciwko poszczególnym komisarzom z osobna. Ponadto europosłowie zaproponowali zmianę czasu organizacji najważniejszych debat. Jest to również sposób, by zwiększyć ich atrakcyjność i zainteresowanie w oczach mediów.

Więcej uczestników na sesjach plenarnych

Co więcej, problemem – dla rozpatrujących zmiany grup – wydaje się być ilość europosłów na sesjach plenarnych. Jako kolejny postulat przedstawili zatem propozycję, by możliwość głosowania była jedynie poprzez obecność na sali. Jednocześnie podkreślili, że zmiana ta uwarunkowana jest sytuacją epidemiczną. Zaproponowali także powoływanie i udział świadków przesłuchiwanych na forum parlamentarnym w konkretnych sprawach.

Jednakowoż realizacja pomysłów posłów może okazać się nie lada wyzwaniem. Część propozycji wymagałaby zmiany traktatowej, co z kolei jest ciężkie do uzyskania, ze względu na niechęć państw członkowskich do reform.

euractiv.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY