Niedziele wolne od handlu bez wyjątków. Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Sklepy Żabka

Sklepy Żabka / Fot. Wistula/ Wikimedia Commons

Do Sejmu trafił projekt ustawy, który ma za zadanie uszczelnić niedziele wolne od handlu. Nowelizacja ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta ma na celu ukrócenie nadużyć przedsiębiorców w wykorzystywaniu ustawowych wyłączeń z zakazu.
  • Nowelizacja ustawy dotyczy w szczególności art. 6 ust. 1 legislacji. Mówi on o wyłączeniach z zakazu niedzielnego handlu. Tak oto uszczelniony zostanie przepis pozwalający na działalność placówek pocztowych.
  • Zmiana w prawie oznacza, że placówki handlowe, które chcą nadal pracować w niedzielę będą musiały prowadzić ewidencję miesięcznego przychodu ze sprzedaży. Uwzględni ona podział na przychód z działalności podlegającej wyłączeniu od zakazu i z pozostałej działalności.
  • Projekt już trafił do Sejmu, nie ma jeszcze nadanego numeru druku.
  • Zobacz także: USA: Biden chce płacić 100$ za szczepienie przeciw COVID-19

Według oficjalnych informacji, nowelizacja ustawy dotyczy w szczególności art. 6 ust. 1 legislacji. Mówi on o wyłączeniach z zakazu niedzielnego handlu. Tak uszczelniony zostanie przepis pozwalający na działalność placówek pocztowych. Teraz będą one rozumiane w sposób określony przez Prawo pocztowe. Równocześnie właśnie taki rodzaj świadczonych usług będzie w takiej placówce przeważający. Niedziele wolne od handlu stosowane będą bez wyjątków.

Niedziele wolne od handlu zostaną uszczelnione

W praktyce oznacza to, że wyłączenie będzie przysługiwało handlowcom, którzy w poprzednim miesiącu odnotowali co najmniej 50 proc. przychodu z działalności pocztowej.

“Chcemy, żeby ustawa o wolnych niedzielach dla pracowników handlu działała w rzeczywistości, w praktyce, a nie była omijana przez wykorzystywanie jakiś luk. Ustawa, jak rozumiem, po prostu ma na celu domknięcie tych luk” – wyjaśnił premier Mateusz Morawiecki.

Zmiana w prawie oznacza, że placówki handlowe, które zdecydują się na korzystanie z ustawowego wyłączenia z zakazu, będą musiały prowadzić ewidencję miesięcznego przychodu ze sprzedaży, z podziałem na przychód z działalności podlegającej wyłączeniu od zakazu i z pozostałej działalności. Raporty te będą podlegały kontroli inspektorów pracy. Niedziele wolne od handlu były jedną z głównych zmian obozu Zjednoczonej Prawicy po wygraniu wyborów w 2015 roku.

W ramach nowelizacji ustawy z katalogu włączeń usunięto też placówki handlowe, których przeważająca działalność polega na sprzedaży wyrobów tytoniowych. Uznaje się, że przepis ten był nadużywany przez przedsiębiorców, którzy handlują papierosami „przy okazji”. Jednak sprzedaż tego rodzaju artykułów będzie możliwa w placówkach korzystających z wyłączeń na podstawie innych przepisów (np. na stacjach paliw).

Projekt już trafił do Sejmu, nie ma jeszcze nadanego numeru druku.

pch24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY