Nie żyje Stefan Michnik. Zbrodniarz komunistyczny miał 91 lat

Dodano   3
  LoadingDodaj do ulubionych!
Stefan Michnik

Stefan Michnik / fot. wikipedia

Jak podaje Adam Michnik, redaktor naczelny "Gazety Wyborczej", 27 lipca 2021 roku w Gettysburgu zmarł jego brat -Stefan Michnik. Oskarżany o zbrodnie stalinowskie, kapitan Ludowego Wojska Polskiego, sędzia, adwokat oraz informator i rezydent Informacji Wojskowej od 1968 r. mieszkał na uchodźctwie w Szwecji w okolicach w Göteborgu.
  • Stefan Michnik zmarł 27 lipca 2021 roku w Gettysburgu w Stanach Zjednoczonych. Zbrodniarz komunistyczny miał 91 lat.
  • Na emigracji znalazł się po 1968 roku. Od 2010 roku był ścigany europejskim nakazem aresztowania na wniosek Wojskowego Sądu Garnizonowanego w Warszawie.
  • Michnik posiadał 93 zarzuty popełnienia w 1952 i 1953 roku w Warszawie przestępstw stanowiących zbrodnie komunistyczne i wyczerpujących znamiona zbrodni przeciwko ludzkości.
  • Zobacz także: Afganistan. Cmentarz czy szansa dla amerykańskiego imperium? [OPINIA]

Nie żyje Stefan Michnik. Zbrodniarz komunistyczny posiadał 93 zarzuty popełnienia w 1952 i 1953 roku w Warszawie przestępstw. Stanowiły one głównie zbrodnie komunistyczne wyczerpujące znamiona zbrodni przeciwko ludzkości.

„Mój Brat wiele wycierpiał z mojego powodu, choć nie z mojej winy.” – dopisał w nekrologu red. nacz. „Wyborczej” żegnajac przyrodniego brata.

Stefan Michnik urodził się w Drohobyczu w 1929 roku. Swoją karierę w powojennej Polsce robił dzięki zaangażowaniu w ruch komunistyczny. Od 1947 roku członek PPR – później PZPR.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Nie żyje Stefan Michnik. Zbrodniarz komunistyczny miał 93 zarzuty postawione przez IPN

Pomimo braku wykształcenia prawniczego, Stefan Michnik na początku lat 50tych pracował jako przewodniczący składów sędziowskich. Sądził on schwytanych żołnierzy podziemia niepodległościowego i członków dawnej partyzantki antyhitlerowskiej. Odpowiedzialny m.in. za śmierć majora Zefiryna Machalli, majora Andrzeja Czaykowskiego (uczestniczył w egzekucji) czy pułkownika Stanisława Weckiego.

Na emigracji znalazł się po 1968 roku. Od 2010 roku ścigano go europejskim nakazem aresztowania na wniosek Wojskowego Sądu Garnizonowanego w Warszawie. Szweckie sądy odmawiały wydania pozwolenia na ekstradycję Michnika. Tłumaczyły to faktem, że czyny które mają mu być zarzucone w Polsce, w świetle prawa obowiązującego w Szwecji uległy przedawnieniu. Jak przypomina IPN, w chwili popełnienia stanowiły zbrodnie przeciwko ludzkości i były zakazane przez ówcześnie obowiązujące przepisy prawa międzynarodowego.

“W niniejszej sprawie zgromadzono obszerny i wyczerpujący materiał dowodowy, który pozwolił na wydanie postanowienia o przedstawieniu Stefanowi Michnikowi łącznie 93 zarzutów popełnienia w 1952 i 1953 roku w Warszawie przestępstw stanowiących zbrodnie komunistyczne i wyczerpujących znamiona zbrodni przeciwko ludzkości, które polegały na wydaniu bezprawnych wyroków orzekających kary śmierci, kar długoletniego więzienia oraz bezprawnych postanowień w przedmiocie stosowania tymczasowego aresztowania wobec osób działających na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego” – informuje pion śledczy IPN.

Teraz, gdy Stefan Michnik nie żyje można mieć już pewność, że dosięgnie go najwyższy wymiar sprawiedliwości.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY