Podziały w Zjednoczonej Prawicy. PiS szuka nowych koalicjantów?

PILNE
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki / fot. You Tube / polsatnews.pl

Od trzech tygodni relacje na linii PiS-Porozumienie uległy znacznemu ochłodzeniu. Koalicjantów różnią przede wszystkim zmiany podatkowe z Polskiego Ładu, jednak lista konfliktów jest dłuższa.
  • Konflikt na linii Porozumienie-PiS trwa od co najmniej 3 tygodni. Zarówno Jarosław Gowin, jak i Mateusz Morawiecki nie kryją wzajemnej niechęci.
  • Wicerzecznik Porozumienia zapewnia jednak, że walka o utrzymanie koalicji trwa. Zdaniem Jana Strzeżka tylko w obecnym kształcie koalicja rządowa ma szansę na zwycięstwo w wyborach.
  • PiS jednak szuka nowych sojuszników w miejsce Porozumienia. Przy ustawie medialnej partii ma pomóc Kukiz’15, a w pozostałych sprawach także Partia Republikańska.
  • Zobacz także: Koniec dobrowolności. Obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 w Nowym Jorku

W Zjednoczonej Prawicy nie ma wspólnego stanowiska również w innych kwestiach. Mowa m.in. o ustawie medialnej, czy uchyleniu immunitetu szefa NIK Mariana Banasia. Pogłębiające się podziały w Zjednoczonej Prawicy mogą zwiastować przebudowę obozu rządowego.

Premier Mateusz Morawiecki nie rozmawiał ze swoim zastępcą Jarosławem Gowinem od 3 tygodni. Ostatni raz politycy dyskutowali o różnicach dotyczących ustaw podatkowych. I nie doszli w tej sprawie do kompromisu. Rząd przesłał projekty z Polskiego ładu – do konsultacji – bez zgody Porozumienia.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Według przedstawicieli Porozumienia, irytacji obecną sytuacją nie kryje sam prezes partii Jarosław Gowin. Otwarcie krytykuje on również pomysł zmiany ustawy medialnej. Według oficjalnych deklaracji walka o utrzymanie koalicji trwa.

“Jeśli byłyby próby znalezienia innej większości to takie próby mogą być. Ale one długoterminowo okazywały się nieskuteczne. Zjednoczona Prawica to są trzy środowiska i to jest formuła, która daje zwycięstwo” – zaznacza wicerzecznik Porozumienia Jan Strzeżek. 

PiS szuka nowych sojuszników w miejsce Porozumienia. Przy ustawie medialnej partii ma pomóc Kukiz’15, a w pozostałych sprawach także Partia Republikańska. Podziały w Zjednoczonej Prawicy wydają się przybliżać czas wyborów parlamentarnych. Terminu spotkania Gowina z Morawieckim nadal nawet nie ustalono.

Na środowej konferencji prasowej w Głogowie, lider Porozumienia, wicepremier Jarosław Gowin zapowiedział, że jego formacja na pewno zgłosi do projektu podatkowego Polskiego Ładu propozycje, które – jak mówił – “będą ograniczały zbyt dużą skalę wzrostu podatków”.

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY