Niezaszczepieni obywatelami drugiej kategorii? “Nie mogę w pełni wykluczyć takiego wariantu”

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Paszport covidowy

Paszport covidowy / Fot. flickr.com

Rzecznik rządu Piotr Müller nie wyklucza wprowadzenia w Polsce modelu francuskiego, zgodnie z którym dostęp do niektórych miejsc możliwy jest tylko dla osób zaszczepionych.
  • Rzecznik rządu informuje, że kwestie obowiązkowych szczepień dla medyków powinny zostać poruszone przez Radę Medyczną w tym lub w przyszłym tygodniu.
  • Na poniedziałkowym spotkaniu Rady Medycznej z rządem tematem rozmowy był m.in. program szczepień oraz wprowadzanie obostrzeń w ramach czwartej fali pandemii.
  • Piotr Müller nie wyklucza zastosowania przez rząd Zjednoczonej Prawicy wariantu francuskiego.
  • Zobacz także: Brytyjski minister ostrzega: “Osoby niezaszczepione są samolubne i narażają życie innych na ryzyko”

Rzecznik rządu poinformował jednocześnie, że decyzja dotycząca obowiązkowych szczepień dla medyków powinna zapaść w tym lub przyszłym tygodniu. Pytany o wprowadzenie w Polsce tzw. wariantu francuskiego Müller nie wyklucza takiej możliwości. Niezaszczepieni staną się obywatelami drugiej kategorii?

O dalsze kroki w walce z koronawirusem rzecznik rządu pytany był we wtorek na antenie Polsat News. Müller poinformował, że na poniedziałkowym spotkaniu Rady Medycznej z rządem tematem rozmowy był m.in. program szczepień oraz wprowadzanie obostrzeń w ramach czwartej fali pandemii, jeśli do niej dojdzie.

Müller przypomniał, że obecnie w przypadku wszelkiego rodzaju obostrzeń limity nie obejmują osób zaszczepionych.

Ten model na pewno zachowamy. Jeżeli te limity by się zmniejszały w niektórych miejscach, to te osoby, które są zaszczepione, tymi limitami co do zasady nie będą objęte – powiedział rzecznik rządu.

Niezaszczepieni obywatelami drugiej kategorii?

Na pytanie, czy w trakcie poniedziałkowego zebrania Rady Medycznej poruszany był temat przejścia na tzw. wariant francuski, Müller odparł, że ten temat nie był poruszany. Z nieoficjalnych informacji wiadomo jednak, że takie rozwiązanie jest rozważane. Przypomnijmy, że we m.in. we Francji niezaszczepieni stają się obywatelami drugiej kategorii. Od sierpnia bez paszportu sanitarnego nie wejdą do restauracji, kawiarni, kin, czy teatrów.

Oczywiście zastanawialiśmy się, w jaki sposób zwiększyć liczbę osób zaszczepionych, bo to w tej chwili najważniejsza rzecz (…). Musimy wziąć pod uwagę cały aspekt społeczny, medyczny, prawny – mówił rzecznik rządu.

To jest decyzja, która byłaby daleko idąca, ale na ten moment takiego wariantu w pełni wykluczyć nie mogę, ponieważ nauczyliśmy się przez te ostatnie półtora roku, że koronawirus w różny sposób się rozwija – dodał Muller.

Pytany o apel Rady Medycznej ws. obowiązkowych szczepień m.in. dla medyków, Müller odparł, że decyzje w tym zakresie powinny zapaść w tym tygodniu lub przyszłym. Na pytanie, czy takimi szczepieniami objęty byłby też personel domów seniora lub domów pomocy społecznej, rzecznik rządu odpowiedział, że nie było to powiedziane wprost, ale zakłada, że stanowisko Rady Medycznej obejmuje również tę grupę.

gazeta.pl

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY