Watykan: Historyczny proces w Stolicy Apostolskiej

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Watykan

Watykan / Fot. Pxhere

Kardynał Angelo Becciu i dziewięć innych osób odpowie przed Trybunałem Watykańskim za nadużycia finansowe. To pierwsza taka rozprawa przed Trybunałem od prawie 300 lat.
  • Historyczny proces, o którym poinformował Watykan rozpocznie się we wtorek. Zarzuty dotyczą defraudacji, przestępstw finansowych, korupcji, oszustw, wymuszeń i nadużycia urzędu.
  • Oskarżonych jest 9 osób, w tym kardynał Angelo Becciu. Na ławie oskarżonych zasiądą także urzędnicy zajmujący się finansami Watykanu oraz prawnicy Stolicy Apostolskiej.
  • Postępowanie wyjaśniające w tej sprawie wszczęto w Watykanie w 2019 roku. Na jaw wyszło, że zakupowi kamienicy przy Sloane Square towarzyszyły liczne nieprawidłowości.
  • Zobacz także: Rząd zmieni strategię walki z koronawirusem? Ostrowska: Nie widzę szans [NASZ WYWIAD]

Historyczny proces, o którym poinformował Watykan rozpocznie się we wtorek. Zarzuty dotyczą defraudacji, przestępstw finansowych, korupcji, oszustw, wymuszeń i nadużycia urzędu. W związku z dużą liczbą oskarżonych i reprezentujących ich prawników proces toczyć się będzie w sali w Muzeach Watykańskich. To największy proces w najnowszych dziejach Watykanu.

Wśród oskarżonych są oprócz kardynała Becciu – byłego zastępcy sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej i byłego prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych – między innymi byli szefowie watykańskiej jednostki nadzoru finansowego oraz dwaj włoscy maklerzy zaangażowani w zakup przez Watykan kamienicy w luksusowej dzielnicy Londynu za kwotę 200 milionów euro w 2014 roku. Uznano to wręcz za katastrofalną inwestycję, bo nie tylko przyniosła straty, ale wstrząsnęła Watykanem, wywołując ogromny skandal i zagrażając jego reputacji.

Historyczny proces, który poruszył cały Watykan

Postępowanie wyjaśniające w tej sprawie wszczęto w Watykanie w 2019 roku. Wtedy wyszło na jaw, że zakupowi kamienicy przy Sloane Square towarzyszyły liczne nieprawidłowości. Dokonano go także ze środków pochodzących ze świętopietrza, przeznaczonego na dobroczynną działalność papieża.

Byłemu szefowi Urzędu Informacji Finansowej (AIF) Rene Brulhartowi zarzuca się nadużycie urzędu. Taki sam zarzut usłyszał ksiądz Mauro Carlino, który pracował w Sekretarcie Stanu; oskarżony jest też o wymuszenia. Tommaso Di Ruzza, były dyrektor z AIF, odpowie za sprzeniewierzenie pieniędzy.

Biznesmen Enrico Crasso będzie sądzony za korupcję, wymuszenia, pranie brudnych pieniędzy i oszustwa. Współpracownica kardynała Becciu, Cecilia Marogna, która otrzymała z Sekretariatu Stanu jako konsultantka duże sumy pieniędzy na wykonywanie specjalnych zadań dyplomatycznych, ma zarzut defraudacji. Środki te wydawała w luksusowych butikach i hotelach.

Na ławie oskarżonych zasiądą także włosko-szwajcarski finansista Raffaele Mincione, adwokat Nicola Squillace, były pracownik biura administracyjnego w Sekretariacie Stanu Fabrizio Tirabassi i pośrednik Gianluigi Torzi, który według śledczych wymusił 15 mln euro od Watykanu na inną transakcję.

Wszystkim grożą kary więzienia i grzywny.

interia.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY