Biden podjął ważną decyzję. Chodzi o wojska amerykańskie w Iraku. “Nie będziemy tam na misji bojowej”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Żołnierze amerykańscy

Żołnierze amerykańscy / Fot. The U.S. Army Wikimedia Commons

Zdaniem prezydenta Joe Bidena wojska amerykańskie mają pełnić w Iraku głównie rolę doradczą i szkoleniową. Bojowa misja wojsk USA w tym regionie ma wkrótce dobiec końca. W tym kraju stacjonuje obecnie ok. 2,5 tys. amerykańskich żołnierzy.
  • Joe Biden zapowiedział zmianę charakteru obecności wojsk amerykańskich w Iraku. Mają one pełnić głównie funkcję szkoleniową i pomocniczą w wypadku niespodziewanych kryzysów militarnych.
  • Prezydent USA ogłosił też wysłanie do Iraku pół miliona dawek szczepionek przeciwko Covid-19 oraz zapowiedział rozszerzenie partnerstwa z Irakiem w obszarach “opieki zdrowotnej, klimatu i energii”.
  • Wojska USA zostały wysłane do Iraku w 2014 r. – trzy lata po ich wcześniejszym wycofaniu – przez prezydenta Obamę w reakcji na zajęcie przez tzw. Państwo Islamskie wielu irackich miast, w tym Mosulu. 
  • Zobacz także: SONDAŻ. Topnieje prowadzenie PiS. KO powiększa przewagę nad ruchem Hołowni. Co z Konfederacją?

Joe Biden zapowiedział, że wojsko amerykańskie w Iraku zmieni charakter swojej misji. Celem misji na Bliskim Wschodzie ma być głównie działalność szkoleniowa.

“Naszą rolą w Iraku będzie pozostawanie do dyspozycji, by szkolić, pomagać i by radzić sobie z ISIS w razie potrzeby. Ale nie będziemy tam na misji bojowej” – powiedział amerykański prezydent.

Biden nie odpowiedział wprost na pytanie, ilu spośród 2,5 tys. żołnierzy USA pozostanie w kraju pod koniec roku, kiedy misja ma się zakończyć. Dokładnych liczb nie podał wcześniej też Biały Dom podczas specjalnego briefingu.

Prezydent USA ogłosił też wysłanie do Iraku pół miliona dawek szczepionek przeciwko Covid-19 oraz zapowiedział rozszerzenie partnerstwa z Irakiem w obszarach “opieki zdrowotnej, klimatu i energii”. Biden wyraził nadzieję, że w październiku zgodnie z planem w Iraku odbędą się wybory parlamentarne z udziałem międzynarodowych obserwatorów.

Wojsko amerykańskie w Iraku budzi napięcia wśród lokalnych organizacji

Wojska amerykańskie w tym regionie budzą i od zawsze budziły liczne napięcia. Dzieje się to szczególnie po stronie proirańskich stronnictw i ruchów militarno-politycznych.

Siły USA wielokrotnie były też celem ataków ze strony szyickich bojówek. Widać to było zwłaszcza po ubiegłorocznym zamachu USA w Bagdadzie na dowódcę sił specjalnych irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, gen. Kasema Sulejmaniego. Iracki parlament przyjął wówczas rezolucję wzywającą USA do wycofania swoich żołnierzy z kraju.

Według “New York Times” zmiana charakteru misji prawdopodobnie nie zadowoli proirańskich milicji. Rzecznik jednej z największych z nich powiedział dziennikowi, że uważa tę zmianę za próbę “oszustwa”.

Według premiera Iraku obecność amerykańskich kontyngentów wojskowych nie jest już konieczna w związku z walką z Państwem Islamskim.

“To, czego oczekujemy dziś od Stanów Zjednoczonych, sprowadza się do wspierania naszych sił i zwiększania ich potencjału oraz efektywności poprzez szkolenia” – dodał jednak.

Wojska USA zostały wysłane do Iraku w 2014 r. Stało się to trzy lata po ich wcześniejszym wycofaniu – przez prezydenta Obamę w reakcji na zajęcie przez tzw. Państwo Islamskie wielu irackich miast, w tym Mosulu. 

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY