Będą zmiany w odbywaniu kwarantanny? Jest postulat wiceministra sprawiedliwości

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Michał Woś

Michał Woś / Fot. Wikimedia Commons

Ministerstwo Sprawiedliwości planuje wdrożyć modyfikację przepisów związanych z odbywaniem kwarantanny. O podobną kwestię walczył od maja 2020 roku rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Chodzi o zasady dotyczące kwarantanny dla rodziców, którzy muszą przekraczać granice, by kontaktować się z dziećmi na podstawie wyroku sądu.
  • Ministerstwo Sprawiedliwości po ponad roku przychyliło się do postulatu prezentowanego przez poprzedniego RPO Adama Bodnara. Chodzi o przepisy dotyczące kwarantanny dla “transgranicznych rodziców”.
  • Resort sprawiedliwości postuluje zmiany w odbywaniu kwarantanny w tym przypadku.
  • Wiceminister Michał Woś zapowiedział prace nowe legislacyjne. Mają one dotyczyć włączenia „transgranicznych kontaktów z dziećmi” do wyjątków objętych brakiem kwarantanny po powrocie do kraju zza granicy.
  • Zobacz także: Siemoniak o Konfederacji: Wizerunek tej partii jest trudny do przyjęcia

Bodnar alarmował od roku, że wprowadzane w trakcie pandemii koronawirusa obostrzenia nie przewidywały wyjątków dla „transgranicznych kontaktów z dziećmi”. Teraz Ministerstwo Sprawiedliwości postuluje zmiany w odbywaniu kwarantanny.

Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś napisał do Ministerstwa Zdrowia pismo. Zaapelował w nim o uwzględnienie zmian w przepisach, które stanowiłyby „odpowiedź na wniosek RPO”. Zmiany w odbywaniu kwarantanny będą musiały przejść pełny proces legislacyjny.

„Przedstawiony problem jest szczególnie widoczny na terenach przygranicznych, gdzie przy obowiązujących ograniczeniach związanych z wystąpieniem stanu epidemii, przyjętych w obowiązującym rozporządzeniu, kontakty nie będą mogły być realizowane, mimo obowiązywania w tym zakresie prawem przewidzianych orzeczeń czy ugód” – czytamy.

„Mając na uwadze potrzebę ochrony zarówno dobra dziecka, jak i prawa rodzica do kontaktu z nim, zasadnym wydaje się podjęcie działań legislacyjnych mających na celu włączenia tej grupy osób do katalogu wyjątków od zasady obowiązku odbywania kwarantanny po powrocie z zagranicy. (…). Jednocześnie pragnę zaznaczyć, że proponowane zmiany mają charakter pilny”. – napisał dalej Michał Woś.

Szczegółowy wykaz osób nieobjętych obowiązkiem kwarantanny znajduje się na stronach internetowych instytucji rządowych.

Kwarantannę nakłada inspekcja sanitarna. Obecnie została skrócona do 10 dni. W uzasadnionych przypadkach inspekcja sanitarna może zdecydować o skróceniu czasu kwarantanny. Dzieje się tak jeśli w trakcie kwarantanny zrobiono test na koronawirusa, a wynik jest negatywny. Obecnie nie przeprowadza się testów u osób bezobjawowych w kwarantannie. Kwarantannę odbywa się w swoim miejscu zamieszkania. Więcej informacji o odbywaniu kwarantanny należy szukać na stronach rządowych.

wprost.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY