Słowacki parlament faworyzuje zaszczepionych. Protesty zatrzymały wprowadzenie radykalniejszych przepisów

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Szczepionka

Szpital COVID-19 / Fot. pixabay.com

Słowacki parlament przyjął dzisiaj ustawę faworyzującą osoby zaszczepione przeciwko koronawirusowi. Rząd ograniczył obywatelom podstawowe wolności, które zostaną wprowadzone w trakcie zagrożenia epidemicznego. Partie opozycyjne zaniosą ustawę do Sądu Konstytucyjnego, który ma sprawdzić legalność przyjętych przepisów.
  • Na Słowacji od piątku trwają protesty w związku z kontrowersyjną ustawą segregującą ludzi na zaszczepionych i niezaszczepionych
  • Minister zdrowia Vladimir Lengvarski zaproponował, aby ograniczyć niezaszczepionym przeciwko COVID-19 możliwość korzystania z miejsc pożytku publicznego jak restauracje, czy kina
  • Nowe przepisy zostały przyjęte podczas niedzielnego posiedzenia parlamentu, nadając tym samym rządowi moc wprowadzenia ograniczeń w trakcie stanu epidemicznego
  • Słowacka opozycja zamierza zgłosić ustawę do Sądu Konstytucyjnego, który ma sprawdzić legalność przepisów
  • Zobacz także: Segregacja na polskiej uczelni! “Akademik wyłącznie dla zaszczepionych”

Nietypowo, bo w niedzielę obradował słowacki parlament. Tamtejszy minister zdrowia, Vladimir Lengvarski przedstawił parlamentarzystom ustawę, która podzieliła kraj w kwestii przeciwdziałania epidemii koronawirusa. Szef słowackiego resortu zdrowia chciał wprowadzić segregacje na zaszczepionych i niezaszczepionych poprzez duże granty prawne dla osób, które przyjęły dopuszczoną warunkowo przez WHO szczepionkę na koronawirusa.

Po trwających od piątku protestach w tej sprawie została zgłoszona poprawka łagodząca pierwotny projekt, skracając listę prawnych korzyści dla osób zaszczepionych.

Poprawka pozwala regionalnym władzom higienicznym w przypadku zagrożenia epidemicznego na czasowe umożliwienie uczestnictwa w imprezach masowych wyłącznie osobom zaszczepionym lub mającym negatywny wynik testu na obecność koronawirusa i ozdrowieńcom. To samo dotyczy wstępu do restauracji, salonów fryzjerskich lub centrów fitness.

Ustawa przewiduje również wprowadzenie przystępnych cenowo testów antygenowych, które mają kosztować maksymalnie 5 euro. Jednakże testy PCR nie będą wykonywane często. Jedynie w przypadku, kontaktu z osobą zakażoną obywatele Słowacji będą musieli wykonać test na obecność koronawirusa.

Słowacka opozycja przedłoży ustawę przed Sąd Konstytucyjny

Projekt ustawy nie tylko wywołał kilkunastotysięczne protesty w stolicy oraz w pomniejszych miejscowościach na Słowacji, ale propozycja podzieliła również gabinet premiera Eduarda Hegera. Część ministrów z partii koalicyjnych, była zbulwersowana przełożeniem kosztów testów na obywateli. Ostatecznie doszło do kompromisu i część testów będzie finansowana z państwowego budżetu.

W tej sprawie słowacka opozycja zakwestionowała praworządność i legalność przepisów. Krytyczni wobec dzielenia obywateli na lepszych i gorszych postanowili, że ustawa zostanie złożona do Sądu Konstytucyjnego, który sprawdzi segregację sanitarną pod kątem jej legalności względem przepisów konstytucyjnych.

wnp.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY